‘Saldırının sorumlusu AKP’dir’

PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Kobanê Kantonu Başbakan Yardımcısı Xalid Berkel, Türkiye topraklarından yapılan saldırının ardından Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda yaptığı açıklamada saldırının sorumlusunun AKP iktidarı olduğunu belirtti

HABER MERKEZİ (30.11.2014)- PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ile Kobanê Kantonu Başbakan Yardımcısı Xalid Berkel, IŞİD’in bombalı araçlarla gerçekleştirdiği saldırının olduğu Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulundu.

DİHA’nın haberine göre, 76 günlük Kobanê Savaşı’nda IŞİD çetelerinin en sert saldırılarından birini gerçekleştirdiğini belirten Abdullah, saldırılarda AKP’nin parmağı olduğuna vurgu yaptı.

Bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi

Abdullah şu ifadelerle saldırıya ilişkin tepkisini dile getirdi: “IŞİD, Türkiye üzerinden bomba yüklü bir aracı getirerek burada patlattı. Kapıdan gerçekleşti bu saldırı. Başka bir yol buraya gelmiyor. Sınır kapısı dışında bir aracın buraya ulaşması ve infilak etmesi mümkün değil. IŞİD, Türkiye toprakları üzerinden hem kapıyı ele geçirmek hem de Kobanê’ye başka bir yerden de müdahale etmek istedi.”

Türk devletinin bu saldırının hesabını vermesi gerektiğini belirten Abdullah, bağımsız kuruluşlara, heyetlere ve kişilere bombanın patlatıldığı yerde incelemelerde bulunması çağrısı yaptı.    

Türk devletine çağrı

Kobanê’de sürdürülen direnişin tüm insanlık için sürdürüldüğüne dikkat çeken Abdullah, IŞİD’in aynı zamanda Türk devleti için de bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Bombalı araç saldırısında sivil halkın ve asayiş görevlilerinin de hayatını kaybettiğini de belirten Abdullah, mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğini ifade etti.

Kobanê Kantonu Başbakan Yardımcısı Xalid Berkel ise Türkiye üzerinden böyle bir saldırı beklemediklerini belirterek Türk devletine bu politikadan vazgeçmesi çağrısı yaptı. 

 

Önceki İçerikGalatasaray Lisesi’nde yapılacak olan Postane eylemine çağrı
Sonraki İçerikBinlerce kişi Kobanê sınırında