Roboskili ailelerden katliamın 100. Haftasında basın toplantısı

Diyarbakır Barosu, Roboskî Katliamı’nın 100. Haftası nedeniyle Roboskîli ailelerle birlikte baro binasında basın toplantısı düzenledi

HABER MERKEZİ (28.11.2013)- Roboski Katliamı’nın 100. Haftası nedeniyle Roboskili ailelerinin katılımıyla Diyarbakır Barosu’nda basın toplantısı yapıldı.

Toplantıda ilk olarak söz alan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Roboskî Katliamı’nın 100. Haftasına gelindiğini ifade ederek, “Bilindiği gibi 90’lı yıllarda Roboskî’de olduğu gibi binlerce insan faili meçhul cinayetlere kurban gitti. Açılan dava dosyaları Diyarbakır Savcılığı’nda raflarda bekliyor” dedi.

‘Katliamı yapanların yargısı Roboski’yi çözümleyemez’

Roboskî Katliamı soruşturmasının askeri yargıya havale edildiğini hatırlatan Elçi, “Yani katliamı yapan askeriyenin yargısına devredilmiştir. Soruşturmanın tarafsız yürütülebilmesi için sivil yargıya devredilmesi gerekiyor, o zaman gerçek bir soruşturma yürütülebilir” diyerek tepkisini dile getirdi.

Elçi son olarak faillerin tespit edilerek cezalandırılmasını talep ettiklerini açıkladı.

‘Roboski Katliamı’nı yapanların cezalandırılması talebiyle buradayız’

Basın toplantısında söz alan Roboskili ailelerin sözcüsü Veli Encü, aradan geçen bunca zamana karşın cezalandırılmayan Roboski Katliamı’nın faillerinin cezalandırılması talebiyle bu basın toplantısını düzenlediklerini açıkladı.   

Basın açıklaması şu ifadelerle başladı: “Adalet taleplerimize sessiz kalan hükümet aynı zamanda bizleri haklı mücadelemizden sindirmek ve yıldırmak için elinden gelen tüm kirli uygulamalarını seferber etmiş acımızı dindirmek içinse sadece ve sadece samimiyetsiz yaklaşımlarda bulunmuştur.”

‘Hükümet katliamı meşrulaştırmak için her yolu deniyor’

Hükümetin katliamı meşrulaştırmak için her türlü yöntemi kullandığının belirtildiği basın açıklaması, şu ifadelerle sona erdi:

 “Emine Erdoğan’dan alın da Başbakan Erdoğan’ın görüşmeleri, alt-üst komisyonlardan tutun da Meclis içerisinde oluşturulan komisyonlara kadar yapılan tüm görüşmelerin Roboskî Katliamı’nı meşrulaştırmak için kullandılar. 701 gün geçmiş ve neredeyse ikinci yılını tamamlayan Roboskî Katliamı soruşturmasının, adli ve idari olarak gelişme göstermediği gibi dosyanın askeri yargıya aktarılması ve en önemlisi de katliamın dosyasının askeri mahkemede görüldüğü tarihten bu yana mağdur ailelerine soruşturmayla ilgili hiçbir bilgi verilmemesi, adil bir soruşturma için içimizde güvensizlikler yaratmakta ve adalete olan beklentimizi de günden güne sarsmaktadır.”

‘Erdoğan katliamı gerçekleştirenleri bilmesine karşın gizliyor’

Basın açıklamasının ardından söz alan Hamza Encü’nün annesi Kadriye Encü ise iki yıldır her yerde adalet aradıklarını söyleyerek şunları söyledi: “Erdoğan’la yaptığımız görüşmede çelişkili konuştu. Bu da onun katilleri bildiğini, ortaya çıkarmadığını ve onları savunduğunu gösterdi. Biz aileler olarak şehitlerimizin failleri ortaya çıkarılıp yargılanana kadar, adalet yerini bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”  

Açıklamanın ardından aileler ve avukatlar basın mensuplarının sorularını cevapladı. Açılan soruşturmalara ilişkin sorulan soruyu yanıtlayan Veli Encü, katliamdan bu yana Roboskili ailelere 3 soruşturma açıldığını, katliam yerine karanfil bıraktıkları için ailelerin her birine 3 bin lira para cezası ile kendisine 7 yıl hapis cezası ve 50 bin lira para cezası istemiyle soruşturma açıldığını belirtti.

Encü konuşmasını şu ifadelerle bitirdi: “Roboskî devletin adaletinin göstergesidir. Roboskî devletin samimiyetinin göstergesidir.”  

 

Önceki İçerikDHF Adli Tıp önünde Abdullah Kalay’a özgürlük istedi
Sonraki İçerikNKP-Maoist Kurucu Meclis seçimlerini boykot etti