‘Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimciyi bir kez daha saygıyla anıyoruz’

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK),Paris’te katledilen 3 Kürt kadın devrimciyi bir kez daha saygıyla anıyoruz!” başlığını taşıyan bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (09.01.2015)- “Sakine Cansız başta olmak üzere; Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, kadın kimliğiyle Kürt özgürlük mücadelesinde öne çıkan devrimci, önder nitelikleriyle hedef alınıp, bilinçli ve profesyonel bir kontra eylemiyle katledildi.

Aradan geçen bu iki yıl içinde, bu kalleş tetiği çektiren gücün, faşist Türk Devleti’nin, AKP‘nin eli olduğu, gün gibi ortaya çıktı. Ne var ki, kendi aydın, yazarlarına karşı da AKP’nin açık destek verdiği İslamcı faşist merkezlerin yönlendirdiği, barbar-terör eylemiyle karşı karşıya kalan Fransız emperyalizmi, yürüyen yargı sürecinde, Türk Devleti’nin bu açık rolünü perdeleme yoluna gitti.

Emperyalistler ve uşakları arasında bilinen o klasik ilişki, iğrenç sınıfsal çıkarları temelinde, katil Türk Devleti’nin rolünü, pazarlık konusu yapan Fransız devleti tarafından yeniden üretildi. Katliam faşist bir piyon tetikçi üzerinde kapatılmaya, zamana yayılmaya ve giderek unutturulmaya çalışıldı. Katliamın çok yönlü araştırılıp-tartışılması, katliama ortaklık eden bütün çevrelerin açığa çıkarılmasının önünde, ciddi ve çok yönlü siyasal engellerin olduğu da anlaşılmaktadır.

Kürt ulusal demokratik güçlerinin, katliamın 2.yıl dönümü nedeniyle, katliam şahsında adalet arayışı ve bu temelde, devletler düzeyindeki suç ortaklığını deşifre etmeyi hedefleyen Merkezi Paris Yürüyüşünü destekliyoruz.

Türk Devleti, bugün AKP eliyle,’barış’,’çözüm’ maskesiyle Kuzey Kürdistan sokaklarında 14 yaşında katledilen Ümit Kurt örneğinde olduğu gibi; yurtsever ve devrimci avına devam etmektedir.

Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez, Türk Devleti tarafından,  ‘barış’ süreçlerine, iradesiz teslim olmaya zorlanan Kürt Ulusal Hareketi’nin ‘yola getirilmesi’ için, kurban seçilerek katledildi. Ne var ki onlar, onurlu devrimci yaşamlarında olduğu gibi, ölümleriyle de, inkârcı faşist Türk Devleti’ni AKP şahsında suçüstü yapıp, Kürt ve Türk halklarının mücadele yoldaşlığına çağrı olmuştur.

Bu üç Kürt kadın devrimciyi, yeni ölüm yıl dönümlerinde saygıyla anarken, Paris’te yapılacak merkezi yürüyüşe, devrimci anılarına bağlı kalma temelinde katılacağımızı belirtiyor, katil Türk Devleti’ni bir kez daha lanetliyoruz.

– Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ölümsüzdür! 

– Şehid namırın!”

 

 

Önceki İçerikHasta tutsak Abdülmecit Arslan hayatını kaybetti
Sonraki İçerikMKP’den ocak ayı şehitlerine ilişkin açıklama