Paris’te kanlı saldırı

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilen kanlı saldırılarda kesin olmayan bilgilere göre 140 kişi yaşamını yitirirken yüzlerce kişide ağır yaralandı

HABER MERKEZİ (14.11.2015)- Fransa’nın başkenti Paris’te dinci grupların gerçekleştirdiği saldırılarda yüz’ün üzerinde kişi yaşamını yitirdi. Paris’in doğusunda bir restoranda ve bir konser salonunda iki ayrı silahlı saldırı gerçekleşti. Ayrıca Fransa-Almanya dostluk maçının oynanmakta olduğu Stade de France’ın yakınlarında iki ayrı patlama meydana geldi. Resmi olmayan bilgilere göre en az 140 kişi hayatını kaybetti. CNN International, can kaybını 153 olarak duyurdu. AFP, yaralı 200 kişiden 80’inin durumunun ciddi olduğunu bildirdi.

Voltaire Bulvarı’na yüz metre uzaklıktaki Bataclan’da konser esnasında düzenlenen saldırı ardından çok sayıda kişinin rehine alındığı öğrenildi. 10 ve 11’inci Paris’te Bichat Sokağı üzerinde, Bataclan’a yakın “Le Carillon” isimli bara düzenlenen silahlı saldırı sonucunda 18 kişi ölürken, onlarca yaralı olduğu belirtiliyor. Olayı takip eden gazeteciler yaşananları “kabus” olarak nitelendirirken, Voltaire Bulvarı’nda da çok sayıda silah sesinin duyulduğu öğrenildi. Yaşanan çatışmalarda 8 eylemcinin öldüğü açıklandı.

Metal müzik grubu Eagles of Death’ın Bataclan’da konser verdiği esnada ise saldırı düzenlendi. Çok sayıda kişinin rehine olduğu vurgulanırken, en az 20 kez ateş açıldığı da belirtiliyor. AFP, saldırganların konserin verildiği Bataclan’da olduğunu da rehinelerden birine dayandırarak yazdı. Haber takibi yapan gazeteciler ise, 15 dolayında ek polisin ellerinde pompalı tüfekler ve silahlarla olay yerine geldiğini belirtti.

Eşzamanlı olarak Stade de France yakınlarında da iki ya da üç patlama meydana geldi. Stat tamamen kapatılırken, Fransa-Almanya maçını izleyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande stadyumdan ayrılarak, oluşturulan kriz masasına gitti. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise herkese evinde kalması çağrısında bulundu. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, olağanüstü hal ilan ederken, sınırların da kapatıldığını açıkladı.

 

 

Önceki İçerikDKH’nin sitesi açıldı
Sonraki İçerikADHK: Paris saldırılarını nefretle kınıyor ve lanetliyoruz