ÖYM paketi mecliste kabul edildi

Sözde “demokratikleşme paketi”  adı altındaki torba yasa meclisten geçti. Düzenlemede ÖYM’lerin görev alanına giren suçlarda azami tutukluluk süresinin 10 yıldan 5 yıla indirilmesinin yanı sıra birçok başka maddeye de yer veriliyor

HABER MERKEZİ (21.02.2014)- Tartışmalar sebep olan ÖYM yasası meclisten geçti. Yasayla birlikte ÖYM’lerin görev alanına giren suçlarda azami tutukluluk süresi de 10 yıldan 5 yıla indirilirken yapılan düzenlemeye göre özel yetkili cumhuriyet savcılarınca yürütülen soruşturma dosyaları, yetkili cumhuriyet başsavcılıklarına devredilecek; yargılaması devam eden dosyaların kovuşturulması, bulundukları aşamadan itibaren yetkili mahkemelerin sorumluluğunda olacak.  ÖYM’lerde henüz gerekçesi yazılmamış olan hükümlerin gerekçeleri, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 15 gün içinde yazılacak. Kaldırılan mahkemelerde bulunan ve kesinleşen dosyalara ait arşiv ve dokümanlar HSYK tarafından belirlenecek mahkeme veya mahkemelere devredilecek ve işlemler buralarda tamamlanacak. Aynı zamanda TMK’nın 10. Maddesi’nin kaldırıldığı için bu madde kapsamına giren davalar Ağır Ceza Mahkemeleri’nde görülecek. Önleme dinlemeleri konusunda Ankara Ağır Ceza Mahkemesi yetkili olacak.

“Somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı”

Düzenleme içinde yer alan maddelerden biri de kişinin gözaltına alınması, üzerinin aranması ve mal varlığına el konulabilmesine dair. Eski düzenlemede buna ilişkin hükümde “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular” ifadelerine yer verilirken yeni düzenlemede bu  “somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı” şeklinde değiştiriliyor. Düzenlemeye göre şüpheli olarak gözaltına alınan bir kişinin, en geç 24 saat içinde yetkili hakim veya mahkeme önüne çıkarılması gerekiyor.

Yine düzenlemede kişisel verileri hukuka aykırı kaydedenlere verilecek cezanın alt sınırı 6 aydan 1 yıla, hukuka aykırı olarak başkasına veren, yayan veya ele geçirenlere verilecek cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla çıkarılıyor.

 

Önceki İçerik“Mavi Ring evrensel bir vicdana sesleniyor”
Sonraki İçerikDHF ve DDHD dayanışmayı büyütüyor