‘ODTÜ ormanı halkındır rantın yolunu istemiyoruz’

“ODTÜ ormanı halkındır. Rantın yolunu istemiyoruz!” şiarıyla A4 kapısına yürümek isteyen üniversite öğrencilerine polis saldırırken, çatışmalar gece geç saatlere kadar sürdü

HABER MERKEZİ (27.10.2013)- ODTÜ ormanının talan edilmesine karşı “ODTÜ ormanı halkındır. Rantın yolunu istemiyoruz” şiarıyla gerçekleştirilmek istenen yürüyüşe polis saldırdı.

Polis geri çekilmek zorunda kaldı

A4 kapısında toplanan üniversite öğrencilerine gaz bombaları ve ses bombalarıyla saldıran polis, yurtların bulunduğu bölgeye de gaz bombaları attı. Polisin saldırısına karşı barikatlar kurarak direnen üniversite öğrencilerine, polis saldırısı artarak devam etti. Direnişi sürdüren üniversite öğrencileri kurdukları barikatları ateşe verdi.

Sunshine’ye kadar gelen polise karşı taş ve havai fişeklerle direnen ODTÜ öğrencileri, polisi geri püskürttü.   

Polis Yener Çıracı’yı yanan barikatın içerisine attı

Polisin yoğun olarak ses bombası ve plastik mermiler attığı saldırılarda, çok sayıda üniversite öğrencisi yaralandı. Polis pusu kurduğu öğrencilerden Yener Çıracı’yı başından yaralarken, yaklaşık 10 kişi de gözaltına alındı. Polis Çıracı’yı darp ettikten sonra yanan barikatın içerisine attı. Çıracı’nın iki kolunda ve göbeğinde ikinci derecede yanıklar oluştu. Kafası da kırılan Çıracı, hastanede tedavi altına alındı.

Direnişçiler iş makinelerini ateşe verdi

Yol yapımında kullanılan iki iş makinesini ateşe veren direnişçiler, taşlarla makineleri kullanılamaz hale getirdi. ODTÜ öğrencileri gece saat 23.00 sıralarında eylemlerini bitirme kararı aldı.

Gece 23.30 sıralarında Ankara Batıkent’te toplanan yüzlerce kişi Ethem Sarısülük Parkı’na yürüdü. Halkın Çıracı’nın tedavi altına alındığı Çayyolu Artı Hastanesi’ne gittiği öğrenildi. Batıkent halkı bu akşam saat 20.00’de Ethem Sarısülük Parkı’na toplanma kararı aldı.

Keçiören halkı da “İncirli sokağa hesap sormaya” sloganıyla, Piyangotepe’ye yürüdü.

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerik‘11 Kasım’da Adana Adliyesi’ndeyiz!’
Sonraki İçerikAhmet Şahbaz’ın tutuklanma talebi reddedildi