ODTÜ’deki direnişe polis saldırısı (Yenilendi)

ODTÜ’den geçmesi planlanan yola karşı direnişe devam eden üniversitelilere polis saldırısı düzenlenirken, 14 kişi gözaltına alındı. Polis saldırısı ve gözaltıları protesto eden kitleye polis ikinci kez saldırırken kitle direnişini sürdürüyor

HABER MERKEZİ (06.09.2013)- ODTÜ’den geçmesi planlanan yola karşı direnişlerini sürdüren üniversitelilere polis saldırısı gerçekleştirilirken, 14 kişi gözaltına alındı.    

Yol çalışması için bölgeye gelen dozerlere, TOMA’lar ve akreplerin eşlik etmesi dikkat çekerken, çevik kuvvet polisleri ile gözaltı araçları çalışmaların devam ettiği yerde hazır bekletildi. Yıkım ekipleri tellerle çevrilmiş alanda yıkım çalışmalarına başladı.

14 kişi gözaltına alındı

Direniş alanındaki yaklaşık 15 kişiden oluşan nöbetçi ekip yıkım alanına girerek çalışmaları engellemeye çalıştı. Üniversitelilerin kol kola girerek insan zinciri oluşturduğu yıkım alanında, sloganlarla yasa dışı olarak yapılan çalışmalar ve ağaçların kesimi protesto edildi.

Polis saat 07.30’da kitleye saldırırken 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Balgat 10 Nisan Karakolu’na götürüldü. Direnişçilerin gözaltına alınmasının ardından yıkım ekiplerinin yol açma çalışmalarına devam ettikleri gözlendi.

Polis ikinci kez saldırdı

Polis saldırısı ve gözaltılarının duyulmasının ardından bu durumu protesto etmek için İzci Parkı’nda bir araya gelen kitleye de polis biber gazıyla yeni bir saldırı gerçekleştirdi. Direniş alanında ayrılmamakta kararlı kitle, saat 12.00’de İzci Parkı’nda toplanma çağrısı yaptı.

ODTÜ, 100. Yıl Mahallesi ve Başkent Dayanışması bugün saat 12.00’de ODTÜ çadırlarına yönelik saldırı ile ağaçların kesilerek yol inşaatına başlanmasını protesto eden bir basın açıklaması düzenledi.  

100. Yıl İnisiyatifi adına yapılan açıklamada kaçak inşaatın ruhsat bilgilerinin bile olmadığına dikkat çekilerek “Günde 40 bin aracın geçeceğini söylüyorlar, yaşam alanlarımızı zapt etmesine izin vermeyeceğiz. Yaşam alanlarımıza sahip çıkacağız. Bu alanda iş makineleri çıkmadığı sürece bu direniş asla bitmeyecek. Bu sorun tüm Ankaralıların sorunudur. İnsanca yaşamak isteyen herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi.

Polis barikatları aşılarak insan zinciri oluşturuldu

Başkent Dayanışması adına yapılan açıklamanın ardından söz alan Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına Tezcan Karakuş Candan yaptığı konuşmada, “Oradaki ağaçlar bizim, Bunu yapanların insan olmadıklarını, bir kere bile ağaç dikmediklerini, çocukları sevmediklerini düşünüyorum..” diyerek  ağaçların kesildiği alana gözyaşları içerisinde gitti. Bu durum üzerine ODTÜ öğrencileri polis barikatlarını aşarak bir kez daha ağaçların yanına giderken, ağaçlara sarılarak insan zinciri oluşturdu.

Polis kitleye biber gazıyla 3. Kez saldırırken, Rektörle görüşmesi öncesi direnişçilere destek için gelen Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreter Üyesi Candan da saldırıya uğrayarak tartaklandı. Saldırı sırasında Halil İbrahim adında bir kişi başından aldığı cop darbeleriyle beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı.   

ODTÜ öğrencileri ile 100. Yıl İnisiyatifi, tüm Ankara halkını yapılacak kitlesel eylem için saat 19.00’da Migros önüne çağırdı.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF: Abdullah Kalay’a özgürlük!
Sonraki İçerikTKMP: Abdullah Kalay serbest bırakılsın