TKMP: Abdullah Kalay serbest bırakılsın

Tecrite Karşı Mücadele Platformu kalbinin yüzde 70’i çalışmayan devrimci tutsak Abdullah Kalay’ın serbest bırakılması için Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde eylem yaptı

HABER MERKEZİ (06.09.2013)- Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi önünde bir araya gelen Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) bileşenleri, “Hapishanelerde Tecrite İşkenceye Son Hasta Tutsaklar Serbest Bırakılsın” pankartını açarak basın açıklaması yaptı.

TKMP adına yapılan basın açıklamasında devletin hasta tutsaklara yönelik katliamcı politikaları eleştirilerek şu ifadelere yer verildi:

“Kandıra 2 No’lu F tipi Hapishanesi’nde Abdullah Kalay, 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirmişti, saatlerce hastaneye götürülmedi. Adeta ölüme terk edildi. Devrimci tutsakların saatler süren eylemi neticesinde Abdullah Kalay, ‘koma halindeyken’ yürütülerek‘ hastaneye götürüldü. Geç müdahale, iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirildiği için kalbinde ağır tahribat oldu. Kalbinin yüzde 70 çalışmıyor. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulması tedavinin dışarıda sürdürülmesi için Adli Tıp Kurumu ise hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaşmaktadır. Adli Tıp rapor verse bile ‘toplum için yararı’ değerlendirilerek tahliye edilme durumları ortadan tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Abdullah Kalay bir kez daha Adli Tıp Kurumu’na başvurdu. Kalbinin yüzde 70’i çalışmadığına dair Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden eko sonuçları olmasına rağmen keza bir damarı tıkalıdır. Anjiyo olamıyor, işlevsizdir. Bir damarı ise anjiyo yapılmış stent takılmıştır. Bütün bunların yanında Ölüm Orucundan kaynaklı Wenicke Korsakoff hastasıdır. Adli Tıp Raporları dikkate bile alınmamıştır. Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’ndeki sıradan bir muayeneye atıfta bulunarak, raporları dikkate almayarak Abdullah Kalay’ın dışarıda tedavisinin devam edilmesine ilişkin talebi reddedildi. Adli Tıp 3. İhtisas Kurulu red kararında (20 şubat 2013) (kararı da 2 ay sonra, 25 Nisan 2013) bildirmiştir. ‘Nabzı atıyor, kalbi çalışıyor, normaldir’ diye Abdullah Kalay’ın devam ettirebileceğini oy birliğiyle karar verilmiştir.

Şu anda farklı hapishanelerde 100’e yakını ölüm sınırında olmak üzere 412 hasta tutsak bulunmaktadır.”

Yapılan basın açıklamasının ardından kitle oturma eylemi yaparak, eylemi sonlandırdı.

Yapılan eylem de kitle sık sık “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “Abdullah Kalay yalnız değildir”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganları atıldı.

 

Önceki İçerikODTÜ’deki direnişe polis saldırısı (Yenilendi)
Sonraki İçerikSultangazi Pir Sultan Cemevi’ne silahlı saldırı (Yenilendi)