MLKP savaşçısı Yılmaz Selçuk sonsuzluğa uğurlandı

2010 yılında savaş hazırlığı sırasında yaşamını yitiren ve geçtiğimiz hafta cenazesi Türkiye’ye getirilen MLKP savaşçısı Yılmaz Selçuk, yüzlerce kişi tarafından sonsuzluğa uğurlandı

19.04.2013 (HABER MERKEZİ)- 10 Aralık 2010 tarihinde savaş hazırlığı sırasında yaşamını yitiren MLKP savaşçısı Yılmaz Selçuk’un cenazesi dün Gazi Mezarlığı’nda toprağa verildi. Selçuk’un cenazesi önce sabah saatlerinde İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan alınarak Bağcılar’daki evine götürüldü. Daha sonra cenaze konvoy eşliğinde Gazi Cemevi’ne götürüldü. Gazi Cemevi’nde düzenlenen saygı duruşu ve yapılan konuşmaların ardından MLKP bayrağına sarılan tabut “Faşizmi döktüğü kanda bozacağız”, “Yılmaz Selçuk yoldaş kavgamızda yaşıyor”, “Şehitlere devrim sözümüz var”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları eşliğinde Gazi Mezarlığı’na taşındı. MLKP milislerinin  “Yılmaz Selçuk yaşıyor, MLKP savaşıyor” pankartını taşıdığı yürüyüşte milisler  “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz”, “Faşizmi döktüğü kanda bozacağız”, “Umudun ordusu MLKP” sloganlarını attılar.

 “Yılmaz Selçuk yoldaş emperyalist köleliğe karşı savaş çağrısıdır “

Yılmaz Selçuk’un naaşı, Gazi Mezarlığı’nda, gözaltında işkenceyle katledilen Hasan Ocak’ın mezarının yanına defnedilirken defin törenin ardından Münevver İltemur Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu (ÖTSP) adına bir konuşma yaptı. İltemur “2008 yılında devrimci mücadelesini daha üst boyuta sıçratmak için profesyonel devrimciliği seçti ve yönünü dağlara döndü. Devrimci savaş hazırlığı sırasındayken ölümsüzleşti. Yılmaz Selçuk yoldaş emperyalist köleliğe karşı savaş çağrısıdır. Yılmaz Selçuk yoldaş kapitalist köleliğe karşı işçilere, emekçilere, kadınlara iktidarı için ayağa kalkın çağrısıdır. Gençliğe geleceğinize sahip çıkın çağrısıdır” dedi.

 İltemur’un ardından konuşan ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise “ Devrime karşı umutsuzluğun, yılgınlığın ve yenilgi ruh halinin sinsi bir ur gibi etrafımızı kuşatmaya çalıştığı, düşman tarafından dayatılan teslim alma politikalarının bütün ezilen halkları, işçi sınıfı ve emekçileri tehdit ettiği koşullarda umut var diyebilmek için bu yollara düştü. Bugün Yılmaz yoldaşın şehadetinden aldığımız güçle, onun direngen mücadelesinden aldığımız ilhamla, Türkiye ve Kürdistan halklarının birleşik devrim mücadelesini yükseltmek için onun açtığı yoldan ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Cenaze törenine Cumartesi Annesi Hanife Yıldız, Hasan Ocak’ın kardeşleri, Müslüm Akyol’un annesi Elif Akyol ile DHF , BDP, SDP, TÖP, TÖP-G, SYK, Partizan, Devrimci-Yol Özgürlük, Özgür Demokratik Alevi Hareketi, Halk Cephesi, Alınteri, , HDK, EMEP, BDSP, Koçgiri Platformu ve Kösedağ Gençlik Platformu gibi çok sayıda devrimci-demokratik kurum da katıldı. Törende ayrıca MLKP dava tutuklularının göndermiş olduğu mesaj da okundu.

 

Önceki İçerikDHF ve Partizan’da 18 Mayıs Anmasına Çağrı:
Sonraki İçerik10 bin Çaykur işçisi greve gidiyor!