10 bin Çaykur işçisi greve gidiyor!

Tekgıda-İş’e bağlı 58 işletmede çalışan 10 bin işçi yarın greve gidiyor

HABER MERKEZİ (21. 04. 2013)-  Tekgıda-İş’in Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile yaptığı görüşmelerin anlaşamazlıkla sonuçlanması sebebiyle Tekgıda-İş yarın sendikaya üye işçilerin greve gideceğini açıkladı. Yaklaşık 10 bin işçinin katılması beklenen ve 5 yıldır toplu iş sözleşmesi yapılamamasından dolayı gerçekleştirilen grev Tekgıda-İş’in 60 yıldır örgütlü olduğu ÇAYKUR’da yapacağı ilk grev.  Başta Rize, Artvin ve Trabzon olmak üzere Doğu Karadeniz’deki 58 işletmede çalışan 10 bin işçinin katılacağı grev 5 yıllık geçmişe dönük alacaklar ve zam farklarının tahsil edilmesini amaçlıyor.

Bilindiği gibi 5 yıl önce sadece Tek Gıda-İş’in örgütlü olduğu Çaykur’da Hak-İş’e bağlı Öz Gıda-İş örgütlenme çalışması başlatarak yaklaşık 800 işçiyi örgütlemişti. Tek Gıda-İş’in 9200 üyesini bulunduğu Çaykur’da yetki konusunda açılan davaların uzaması nedeniyle toplu iş sözleşmesi yapılamamıştı.

 Yaşanan anlaşmazlıkla ilgili açıklama yapan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel Kamu-İş’in masaya getirdiği tek teklifin toplu sözleşme haklarından sendika üyesi olmayanların da yararlanması olduğuna vurgu yaparak bu teklifin yasa gereği mümkün olmadığını ifade etti ve görüşmelerin bu sebeple tıkandığını belirtti.

Tekgıda-İş yaşanan anlaşmazlık ve grev kararıyla ilgi  yaptığı açıklamada  “10 bine yakın ÇAYKUR işçisinden 9 bininin sözleşme hakkını, sözleşme kapsamında bile olmayan, sözleşme masasının konusu bile olmayan 900 kişi için engellemeye hakkınız yoktur.

Halen TEKGIDA-İŞ üyesi olmayan işçilerin imzalanacak sözleşmeden yararlanmalarının yolunu kanun belirlemiştir. Bu konuda TEKGIDA-İŞ’in tavrı net ve açıktır. Sözleşme masasında da defalarca söylenmiştir: İmza tarihine kadar TEKGIDA-İŞ’e üye olan her işçi imzalanacak olan sözleşmenin tüm haklarından eksiksiz yararlanacaktır. Üye olmak isteyenlere kapımız açıktır.”  İfadelerine yer verdi.

Yarın sabah 08.00’de başlayacak olan grevden önce  Çaykur Genel Müdürlüğü önünde Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel’in de katılacağı bir basın açıklaması yapılacak. Çaykur işçilerinin grevine Sendikal Güç Birliği Platformu, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası da destek veriyor.

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikMLKP savaşçısı Yılmaz Selçuk sonsuzluğa uğurlandı
Sonraki İçerikTecride Karşı Mücadele Platformu Bakırköy Hapishanesi önündeydi