MLKP savaşçısı Sevda Çağdaş Minbic’te ölümsüzleşti

Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Sevda Çağdaş’ın (Raperin Dicle) Minbic operasyonları sırasında ölümsüzleştiği açıklandı

HABER MERKEZİ (26.06.2016) – Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) savaşçısı Sevda Çağdaş’ın (Raperin Dicle) Minbic operasyonları sırasında ölümsüzleştiği açıklandı.

MLKP Rojava Örgütü tarafından yapılan açıklamada, “Sivaslı, Türk ve Alevi aileye mensup, bir komünist kadın olarak, özgürlük bayrağını en önde taşıyan Raperin yoldaşımız, Türklerin Tayyip Erdoğangiller gibi faşist, ırkçı ve katliamcılardan ibaret olmadığını göstererek, Türk halk onurunu da yükseltmiş, emekçi halklara, saflarının neresi olması gerektiğini pratiğiyle ortaya koymuştur” dedi.

MLKP Rojava Örgütü ayrıca şu ifadelere yer verdi; “Hamlemiz, büyük bir kararlılık ve ataklıkla devam ediyor. Faşist DAİŞ çeteleri, kaleleri sayılan Minbiç’te sıkıştırılmış durumda ve gün geçtikçe güçlerimiz şehirde ilerlemeye devam ediyor. Faşist çeteler ve onların hamisi durumundaki sömürgeci Türk devleti yeniliyor. Faşist çeteler, bir çoğu zorla alıkonulan sivillerin arkasına saklanarak, bu ilerleyişi durdurmaya çalışırken, öncülüğünü QSD ve Minbiç Askeri Meclis’inin yaptığı özgürlük güçleri, şehitler ve yaralılar pahasına, yeni mevzileri, yeni alanları çetelerden temizleyerek ilerliyor. Parti güçlerimiz, başından itibaren bu hamle içerisinde, bölgedeki, Arap, Türkmen, Kürt ve diğer halkların özgürlüğü için, YPG/YPJ savaşçılarıyla birlikte yer alıyor. En ön mevzilerde savaşıyor.”

“Özgürlük ve sosyalizm bayrağı tüm mevzilerde zaferle dalgalanacak”

MLKP Rojava Örgütü, Çağdaş’ın defalarca gözaltına alındığını, işkence gördüğünü, tutuklandığını ancak buna karşın hiç bir zaman boyun eğmediğini ifade ederek şunları söyledi; “Başta Bakur Kürdistan olmak üzere, pek çok alanda, özgürlük ve sosyalizm mücadelesi yürüten, bunun için çeşitli kurumlarda görevler alan Raperin yoldaşımız, defalarca gözaltına alındı, tutuklandı, işkence gördü. Ancak o bütün bunlara kocaman yüreği ve sağlam duruşuyla direndi, boyun eğmedi. Tam tersine, daha ileri görevler aldı. Yoldaşlarının Sevê’si olarak, öne atıldı, kararlılıkla mücadelesini sürdürdü.

Kobanê, DAİŞ çetelerinin kuşatmasındayken, faşist AKP elebaşı Tayyip Erdoğan’ın ‘İşte Kobanê, düştü düşecek’ diye ellerini ovuşturduğu zamanlarda, Bakur Kürdistan sokaklarında eylemler yapan öncülerden biriydi Raperin yoldaş. 6/7 Ekim serhildan günlerinde, Amed’de, faşist devlet güçlerin silahlı saldırısına uğrayan Raperin yoldaşımız, burada göğsünden yaralandı. Ancak o umut yüklü duruşundan hiç vazgeçmedi, iyileşti, ayağa kalktı ve mücadeleye devam etti. Rahat hareket edecek hale geldikten sonra da, yüzünü devrim topraklarına, Rojava’ya çevirdi. Buralarda, devrimin savunulmasında ve inşasında görevler aldı.

Aynı zamanda bir kadın devrimi olan Rojava devrimine, partimizin kadın özgürlük mücadelesi perspektifiyle katılan Raperin yoldaşımız, bulunduğu her alanda bu bilincin öncülerinden biri oldu. Komünist kadın iradesini kendi yaşamında ve eyleminde ortaya koydu. Bu doğrultuda hem düşünsel hem de, pratik mücadeleler yürüttü.

Biriktirdikleri ve düşleriyle, Rojava devriminin ve Türkiye’deki özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin zaferi için dövüşmek onun en büyük mutluluğuydu. O, umut yüklü bir komünist kadın olarak, mutlu devrimciliğin zirvelerindeyken ölümsüzleşti. Onun coşkulu sevinci, mütevazı duruşu ve en önde olma iradesi yol göstericimiz olacak. Özgürlük ve sosyalizm bayrağı tüm mevzilerde zaferle dalgalanacak. Bu Raperin yoldaşımıza ve tüm şehitlere sözümüzdür. Raperin Dicle (Sevda Çağdaş) Ölümsüzdür!”

MLKP Rojava Örgütü şehit düşen savaşçısın sicil bilgileri şu şekilde açıkladı:

Adı-Soyadı: Sevda Çağdaş
Parti Adı: Raperin Dicle
Anne Adı: Fatma 
Baba Adı: Halil
Doğum Yeri: Sivas/Hafik
Doğum Tarihi: 20 Nisan 1987
Rojava’ya Geliş Tarihi: Haziran 2015
Şehadet Tarihi: 25 Haziran 2016/Minbiç

 

Önceki İçerikDHF: 2 Temmuz’u unutmadık Hesap sormak için alanlara!
Sonraki İçerikZirvelere Düşen Güneş