Metal işçisinin şanlı direnişi işçi sınıfının kavgasına yol gösteriyor

Açıktır ki MESS’ten Türk-Metal’e burjuvazi ve onun uşaklarının korkuttuğu metal işçileri özelinde somutlanan işçi sınıfının kendi kaderlerini kendilerinin belirleme gerçekliğidir. Tedirgin olmaları, işçilere saldırmaları bundandır

HABER MERKEZİ(22.05.2015) Yeni Demokratik Sendikal Birlik(YDSB) yaptığı yazılı açıklama ile Metal direnişini selamlayarak direnişi büyütme çağrısı yaptı.YDSB’nin yaptığ açıklamayı öneminden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

“Metal işçileri patron temsilcisi MESS ve işçileri sindirmenin, baskı altına almanın aracı haline gelmiş sendika görünümlü faşist örgütlenme Türk-Metal’e karşı direnişe başlamış durumdadır. Metal işçilerinin Bursa’da yaktığı bu direniş bugün ülkenin topraklarının birçok yerinde yankılanmış, ses bulmuştur.

İşçilerin taleplerini görmezden gelen Türk-Metal kuruluş amacına uygun olarak, her dönem MESS ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde işçilerden daha çok patronların savunuculuğunu yapmaktadır. İşçileri tehdit eden, fişleyerek işlerinden atılmalarına neden olan, çete örgütlenmesine dönüşen, sendika patronlarının rant kapısı haline gelen Türk-Metal sendikası(!) bu işçi düşmanı tavrını işçilere saldırarak pekiştirmektedir.

İşçiler uzun süredir yaptıkları toplantılar sonucu Türk-Metal’den toplu şekilde istifa etmeye başlamış, son olarak da fabrikalarında üretimi durdurmuştur. MESS ve Türk-Metal’e rağmen metal işçileri kendi öz kurullarını kurarak, karar mekanizmalarına bizzat katılmaktalar. Elbette işçilerin kendi öz gücüne dayanan bu birliği ve pratiği başta MESS olmak üzere onun işçiler üzerindeki baskı aracı Türk –Metal’i  oldukça korkutmuş durumda. MESS kendileri için çıkarılmış yasalara dayanarak direnişi ‘yasa dışı’ ilan ederken, Türk-Metal ise ülkenin birçok kentinde yankı bulan bu onurlu direnişi ‘birkaç’ provakatörün(!) işçileri kışkırtması olarak yansıtmaktadır.

Açıktır ki MESS’ten Türk-Metal’e burjuvazi ve onun uşaklarının korkuttuğu metal işçileri özelinde somutlanan işçi sınıfının kendi kaderlerini kendilerinin belirleme gerçekliğidir. Tedirgin olmaları, işçilere saldırmaları bundandır.

Metal İşçileri Birliği (MİB) Yalnız Değildir!

Bilindiği üzere Metal İşçileri Birliği yıllardır metal iş kolundaki işçilerin sorunları, taleplerini dile getiren, bu yönlü faaliyet gösteren devrimci dostlarımız arasındadır. Metal işçilerinin örgütlenmesinde, kendi kurullarını oluşturmasında ve direnişin örülmesinde oldukça emek sarf etmiş, bu nedenle de metal işçilerinin haklı ve onurlu mücadelesi karşısında acizleşen patronların ve onların kolluk kuvvetlerinin hedefi haline gelmiştir. YDSB olarak MİB’i devrimci dostluğumuzla selamlıyor ve direnişlerini sahipleniyoruz.

Metal İşçilerinin Direnişiyle Bütünleşelim, Kıvılcımı Yangına Çevirelim

Metal işçilerinin bu direnişi elbette ülkemiz işçi sınıfı tarihine şanlı bir not olarak düşülecektir. Metal işçilerinin bu onurlu direnişi sadece metal işçilerinin değil ülkemiz bütün emekçilerinin mücadelesidir. Bu nedenle ki metal işçilerinin direnişinden öğrenmesini bilmeliyiz. Metal işçileri tarafından yakılan bu direnişi yangına çevirmek ise bizim yani işçi sınıfı ve emekçilerin ellerindedir. Metal işçilerinin sesine ses olmanın, sınıfın birliğini her yere taşımanın vaktidir. Sınıf içinde var olmanın yolu işçi sınıfı mücadelesinin öznesi olmaktan geçmektedir. İşçi sınıfı ve ezilenlerin zaferi için ileri, daha fazla ileri.

Dünyayı kurtaracak ve yeniden yaratacak güç, işçi sınıfının nasırlı elleridir.”

                       

                                                                       

Önceki İçerikDersim DHF: Faşist CHP devrimci değerlerimizi kullanamaz
Sonraki İçerikMetal direnişi yaygınlaşarak devam ediyor