Mazgirt’te Muzaffer Oruçoğlu Özgürlük ve Demokrasi Parkı

Mazgirt’te Muzaffer Oruçoğlu Özgürlük ve Demokrasi parkının Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türker’in ve halkın katılımıyla açılışı yapıldı

DERSİM (08.03.2015) – Avusturya’da yaşayan yazar, ressam ve şair olan Muzaffer Oruçoğlu adına Dersim’in Mazgirt ilçesinde, Muzaffer Oruçoğlu Özgürlük ve Demokrasi parkı açıldı.

Dün saat 11.30’da parkın açılışında konuşma yapan Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türker, şu ifadelere yer verdi;  “Esasta önemli olan Vartinik tarihinden, 68 kuşağından günümüze kadar bizim için önem arz eden, değerli olan mücadelesinde hiç bir zaman yılmayan ve zulmedenlere karşı mücadele eden insanları onure etmektir. İlçemizde daha önce de Nazım Hikmet kütüphanesini açarak Nazım’ın ismini onure ettik. Ahmed Arif çocuk parkını açarak Ahmed Arif’in ismini onure ettik. Bununla beraber hem yazar, ressam, şair ve aynı zamanda da Vartinik tarihinde bize miras kalan ve halen bizim için bize önem arz eden yoldaşlarımızdan bir tanesi olan Muzaffer Oruçoğlu’nun adının da burada anılması uygun olarak görülmüştür. Tüm sosyalist, yurtsever hareket bu kararı onaylamıştır. Mazgirt coğrafyasında Oruçoğlu’nun adının geçmesi bizleri de onure etmiştir. Mazgirt coğrafyası Cafer Cangöz’lerin, Mazlum Doğan’ların, Hüseyin Cevahir’lerin coğrafyasıdır. Deniz’lere ve Hrant Dink’lere de alan yaratarak bunların isimlerini de onure etmek bizim asli görevlerimizin içerisindedir.”

 Açılışa DHF, EMEP, HDP, DBP de destek verdi.

 

Önceki İçerikDHF üyesine silahlı saldırı
Sonraki İçerikİzmir’de kadınlar sokakları mesken eyledi!