İzmir’de kadınlar sokakları mesken eyledi!

Aralarında Demokratik Kadın Hareketi (DKH)’nin de olduğu İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla alanlara çıkan kadınlar, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nünde alanları zaptetti

İZMİR (08.03.2015)-Aralarında DKH’nin de yer aldığı İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü coşkuyla kutladı.

Saat 13.30’da Lozan Meydanı’nda toplanan kitle “Erkek adalet değil gerçek adalet” , ”Jin jiyan azadi” sloganlarıyla önce Sevinç Pastanesi’ne ardından da Gündoğdu Meydanı’na yürüdü. Polislerin Talatpaşa Meydanı’na yürütmeme tavrına karşın kadınlar kararlılıkla yürüyüşlerine devam etti. Kadınların kararlılığını gören  polis ekipleri yolu trafiğe kapatmak zorunda kaldı. Yürüyüşlerine devam eden kitleden sık sık “Emeğimiz kimliğimiz bedenimiz bizimdir” , ”8 Mart kızıldır kızıl kalacak” , ”Kadın cinayetleri politiktir”,”Biji 8 adare”,”Biji berxwedane YPJ” sloganlarını attı.

Kadınlar yürüyüşte komünist kadınların fotoğrafları taşındı

Yürüyüş boyunca Berna Saygılı Ünsal, Meral Yakar, Kader Ortakaya gibi devrimci-komünist kadınların fotoğraflarının taşındı.

Yürüyüşün ardından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Bizler; evde, sokakta, iş yaşamında, siyasette, okullarda, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete, muhafazakar anlayışların dayattığı haremlik-selamlık uygulamalarına karşı ayaklanan kadınlarız.

Çünkü bizler 158 yıl önce New York’ta bedenleri yakılan dokuma işçisi emekçi kadınlarız. Emeğin köleleştirilmesine karşı 8 saatlik iş günü ve insanca yaşam, insanca çalışma koşulları talep edenleriz. Bizler  yüzlerce kadının bedeninin yeryüzüne dağıldığı ateşin alevleriyiz!

Homofobik ve transfobik nefretin görmezden gelinmesine, saldırgan ve katillerin rahat rahat dolaşmalarına izin vermeyecek, toplumsal nefretin hedefi haline gelinmesine hep birlikte karşı çıkacağız.

Yükselen isyanımız ve öfkemiz;

Kobanê’den, Rojava’dan, mahallelerden, okullardan, üniversitelerden, çalışma alanlarımızdan, sokaklardan, caddelerden, tek tek evlerden ve her bir kadın bedeninden çıkarak o erkek egemen sisteminizi bu topraklardan silene kadar dinmeyecek.

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Yaşasın 8 Mart!

Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!”

Basın açıklamasının ardından halaylar ve sloganlarla eylem sona erdi.

 

Önceki İçerikMazgirt’te Muzaffer Oruçoğlu Özgürlük ve Demokrasi Parkı
Sonraki İçerik‘Kadınım kendi savaşımın savaşçısıyım’ (Foto-haber)