Manisa’da ‘kızlı-erkekli’ eve para cezası

Manisa’da oturan üç kadın öğrencinin evini basan polis gençlere kabahatler kanununun   ‘Çevreyi rahatsız etmek’ maddesinden para cezası kesti

HABER MERKEZİ (10.11.2013)- Giderek pervasızlaşan siyasi iktidar devletin kamu alanında halka dayattığı yaşam biçimleri yetmiyormuş gibi özel hayatı da kendi istediği kalıplara sokarak ‘istediği insan tipini’ oluşturma çabası korkunç boyutlara vararak sürdürüyor. Başbakan Erdoğan’ın “kızlıerkekli öğrenci evlerine müdahale edeceğiz” sözleri ilk meyvesini verdi.

 Manisa’nın Yarhasanlar Mahallesi’nde oturan üç kadın öğrencinin evine gece yarısı baskın yapan polis evde bulunan 5 gence Kabahatler Kanunu’nun ‘çevreyi rahatsız etmek’ maddesine dayanarak para cezası kesti. Saat 01.30’da kapılarının çalındığını belirten gençler kapıyı açtıklarında polisin kendilerine “Kaç kişi kalıyorsunuz?”, “Kızlı-erkekli mi oturuyorsunuz?” şeklinde sorular yönelttiğini belirtti. Polis evde misafir olan iki erkek arkadaşlarıyla birlikte oturan gençlere 155 ihbarını delil olarak göstererek 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun ‘Çevreyi rahatsız etmek’ maddesinden 88’şer lira para cezası verdi.

“ Üçe iki yaz” (!)

Gece evde konuk olan Rasim Ekmekçioğlu yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:‘‘Önce polis telsizi sesi duyduk. Daha sonra polisler bizim kapımızı çaldılar. Karşımızda 6 polis vardı. Kimliklerimizi istediler. Kaç kişi yaşadığımızı ve kız erkek beraber yaşayıp yaşamadığımızı sordular. ‘Niye bunları soruyorsunuz?’ dediğimde polis ‘Çok gürültü yapıyorsunuz, sesinizi sokağın başından duyduk. Komşularınız rahatsız olmuş’ dedi. Kimliklerimizi aldılar. Ceza yazacaklarını söylediler. Gürültü yapmıyorduk. Ceza yazmak için geldikleri çok belliydi. Gürültü yapıyor olsak bile evde kaç kişi yaşadığımızı veya kız-erkek yaşayıp yaşamadığımızı niye sorguladılar? Ve bizden dürüst bir cevap beklediklerini ayrıca eklediler. ‘Ceza yazmak zorunda mısınız?’ dediğimde bir polis bana ‘Yapacak bir şey yok, bundan sonra siz dikkat edin’ dedi.”

Ev sahibi öğrencilerden Eda Sarıoğlu ise şöyle konuştu ;‘‘İki polis aracı kapımızın önüne geldi. Büyük bir suç işlemiş gibi hissettirdiler bize. O saatte kapımıza polisler gelince çok korktuk. Kimlikleri verince de polisin biri diğerine ‘ üçe iki yaz’ dedi. Gürültü için geldilerse, üç kız iki erkek olmamızdan onlara ne? Polis isterse her gece gelip gürültü cezası mı kesecek. Bu cezanın altında Başbakan’ın konuşmasından sonra farklı anlamlar arıyorum ben. Arkadaşlarımız artık rahatça evimize gidip gelemeyecek.”.

 

 

 

Önceki İçerikAdana’da Gezi tutsaklarına özgürlük için yapılacak eyleme çağrı
Sonraki İçerikAdana’da tutuklu Gezi direnişçileri tahliye edildi