Malatya E Tipi’ndeki açlık grevi sona erdi

Malatya E Tipi Hapishanesi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevine devam eden TKP/ML ve MKP Dava Tutsakları, taleplerinin kabul edilmesiyle birlikte açlık grevini bitirdiklerini açıkladı

HABER MERKEZİ (08.11.2013)-Malatya E Tipi Hapishanesi’nde, hapishane yönetiminin keyfi uygulamaları ile psikolojik baskılarına karşı TKP/ML ve MKP Dava Tutsakları tarafından, 25 Ekim günü açlık grevi başlatılmıştı. Tutsaklar 6 Kasım günü meşru taleplerinin yerine getirildiğini belirterek açlık grevi sonlandırdıklarını açıkladı.

Bilindiği gibi 25 Ekim’den bu yana açlık grevinde olan tutsaklar hapishane yönetiminin keyfi uygulamalarına karşı çeşitli taleplerini dile getirmiş ve bu talepler karşılanıncaya kadar süresiz dönüşümsüz açlık grevine devam edeceklerini açıklamıştı.   

Devlet tutsakların taleplerini kabul etti

Tutsakların aileleri, yaptıkları basın toplantılarında TKP/ML ve MKP Dava Tutsaklarının taleplerinin meşru talepler olduğunu kamuoyuna duyurarak süresiz açlık grevine başlandığını kamuoyuna duyurmuştu. 29 Ekim günü tutsaklara destek amaçlı kapalı görüşe giden aileler, Salı günü 9 tutsağın sürgün edildiğini öğrendi.

Faşist devletin korkulu rüyalarından biri daha gerçekleşmiş ve kararlı bir direniş başlamıştı. Hapishane yönetimi direnişin örgütlü duruşu ve iradi kararlılığı karşısında, 9 tutsağı sürgün ederek yeni bir saldırı başlatmıştı. Bu sürgünlerle tutsakların direnişini kıracağını sanan devlet, tutsakların F tiplerindeki baskılara ve ıslah etme politikalarına karşı, yılmadan mücadele edeceğini görmeyerek direniş karşısında aczini gösteriyordu.

Direniş kazanımı getirdi

TKP/ML ve MKP Dava Tutsakları süresiz dönüşümsüz açlık grevi direnişine başlayıp,  “İçeride dışarıda hücreleri parçala” şiarıyla ve kararlılıkla mücadele ederek talepleri kabul edilinceye kadar direnişini sürdürdü.

Süresiz açlık grevindeki tutsakların kabul edilen taleplerini öneminden dolayı bir kez daha yayınlıyoruz:

“1-Hastaneye götürülürken ters kelepçe ve kol saati çıkartması.

 2- Mahkemeye çıkarılırken mahkemeye çıkartılırken ters kelepçe takılması.

3- Hasta tutsakları hastaneye götürülmeyerek hapishane revirinde tedavi yerine işkence yapılması.

4- Ziyaretçilere yönelen, ince arama adı altında cinsel taciz, çıplak arama saldırıları.

5- Kırılan masa sandalye gibi demirbaş kapsamına giren eşyaların yenilenmesi gereken masrafların tutsaklardan alınması.

6- Haftalık iki saat olup bir saate indirilen spor hakkının sohbet haklarının olmaması, koğuşlar arası sohbet haklarının kaldırılması

7- Hastaneye götürülürken ters kelepçeli muayene edilmesi.”

13 günlük açlık grevi sona erdi

TKP/ML ve MKP Dava Tutsakları yaptığı açıklamada, 13 günlük süresiz dönüşümsüz açlık grevini, devletin taleplerini kabul etmesiyle 6 Kasım günü bitirdiklerini belirtti.   

Açlık greviyle ilgili hapishane idaresiyle yapılan görüşmenin ardından, Erdi Sidar, Selçuk Çelik ve Hıdır Bakır’ın Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildiği bilgisi alındı. Tutsakların ailelerinden aldığımız bilgilere göre, Hıdır Bakır’ın hapishane yönetimi tarafından darp edildiği öğrenildi.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

 

 

Önceki İçerik“Karanlık güçler Nepal’i tehdit ediyor”
Sonraki İçerik‘Kıdem Tazminatı hakkımız gasp edilemez’