‘Kıdem Tazminatı hakkımız gasp edilemez’

TÜRK-İŞ İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bugün saat 16.00’da bir araya gelen aralarında Yeni Demokratik Sendikal Birlik (YDSB)’nin de bulunduğu çok sayıda sendika, kıdem tazminatının kaldırılması girişimine karşı eylem yaparak “Kıdem tazminatı hakkımız gasp edilemez” dedi

HABER MERKEZİ (09.11.2013)- TÜRK-İŞ İstanbul Şubeler Platformu’nun çağrısıyla bugün saat 16.00’da Taksim Tünel’de bir araya gelen aralarında Yeni Demokratik Sendikal Birlik (YDSB)’nin de bulunduğu çok sayıda sendika, kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı eylemdeydi.

“Kiralık İşçi Olmayacağız Kıdem Tazminatımızdan Geleceğimizden Vazeçmeyeceğiz” , “Punto’dan Atılan İşçiler Geri Alınsın” pankartlarının açıldığı eylemde YDSB de flamalarıyla eylemdeki yerini aldı. Eylem sırasında “Kıdeme dokunan eller kırılsın” , “Kıdem hakkımız gasp edilemez” , “Zafer direnen emekçinin olacak” . Direne direne kazanacağız” , “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atılırken kitlenin coşkusu doruğa çıktı.

Polisin yürüryüşe izin vermemesi oturma eylemiyle protesto edildi

Tünel’de toplanan işçi ve emekçilerin önünü barikatlar, kalkanlar ve TOMA’larla kesen polis, Galatasaray Lisesi önüne yapılmak istenen yürüyüşe izin vermedi. Polisle sendika yöneticilerinin uzun süren görüşmelere karşın, kitle üzerinde baskı kurmaya çalışarak ‘yürüyüş olması durumunda saldıracaklarını’ söyledi. Polisin ve İstanbul Valiliği’nin yasağını protesto eden işçi ve emekçiler 10 dakikalık oturma eylemi sırasında attıkları sloganlarla kıdem tazminatının kaldırılması girişimini protesto etti.  Oturma eylemi sırasında “Her yer Taksim her yer direniş” . “Emekçiye değil çetelere barikat” , “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarını atıldı. Oturma eyleminin ardından yürüyüşe izin verilmemesini protesto eden işçi ve emekçilere karşı saldırı için çevik kuvvet polisleri ile sivil polisler kalkanlar, barikatlar ve TOMA’larla hazır bekletildi. Yürüyüşe izin verilmesi için yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamaması üzerine basın açıklamasının Tünel’de yapılmasına karar verildi.

‘Kıdem tazminatının fona devredilmesi kabul edilemez’

Basın açıklamasında AkP hükümetinin uzun süredir kıdem tazminatını kaldırmak için hazırlıklar yaptığı belirtilerek işçi ve emekçilerin bu hakkının gasp edilmesine karşı mücadelede kararlı olduğu ifade edildi. Kıdem tazminatının kaldırılarak fona devredilmesi durumunda işçi ve emekçileri belirsiz bir geleceğin beklediği ifade edildi.

Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Kıdem tazminatı; emeğimizin somut karşılığı, yıpranma payımız geleceğimizdir. Aldığımız evin peşinatı, yenilenecek eşyanın birkaç taksidi ve çocuğun dershane parasıdır. Kıdem tazminatı iş güvencemizdir. Patronların bizi işten kolay kolay atamamasıdır.

Mevcut yasalara göre; İşverenin, işçiyi haksız olarak işten çıkarması; aylık ücretinin, fazla mesai ücretinin, genel tatil ücretinin, ikramiyesinin ödenmemesi, işverence kötü muameleye, hakarete, tehdide, küfüre maruz kalması; işverenin tacizi; işyerinin ücretsiz izin vermeye başlaması; çalışma koşulları nedeniyle çalışamaz hale gelmesi; verilen haklarının kaldırılmak istenmesi; çalışma koşullarında esaslı değişiklik yapılması; kadın işçinin evlenmesi; işçinin askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı ödenir.

Çalışana her yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. Giydirilmiş brüt ücrete, işverence verilen yemek, yol, ikramiye, prim gibi sosyal hakların dahil edilmesi sonucu ulaşılır.

Bugün AKP hükümeti, kıdem tazminatını tamamen işçinin elinden almak istemektedir. Ancak bunun zor olacağının da farkındadır. Bu nedenle kıdem tazminatını fona devrederek 14 güne düşürmeye çalışmaktadır.”

Yapılan basın açıklamasında kıdem tazminatının fona devredilmesi durumunda ortaya çıkacak gerçeklik de bu ifadelerle anlatıldı: “Halen bir işyerinde bir yıl çalışmış işçi, kıdem tazminatı hakkını kazanırken yukarıda saydığımız tüm haklar kaldırılacak ve işçi sadece 3 şarttan birinin varlığı halinde kıdem tazminatı fonuna başvurabilecek.

1) Adına en az 10 yıl (3600 gün) prim ödenen işçinin işten ayrılması;

2) İşçinin emekli olması

3) İşçinin ölümü.

Eğer bu 3 gerekçeden biri yoksa işçinin işverene verdiği emeğin karşılığı olmayacak. 9 yıl 11 ay çalışmış ve bir daha da sigortalı iş bulamamış bir işçi kıdem tazminatı almak için devlet kapısına gidemeyecektir.

-İşçi, işveren tarafından hakarete uğraması, kötü muameleye maruz kalması, tacize uğraması gibi hallerde, haklı nedenle işten ayrılarak, kıdem tazminatı alamayacaktır!

-Evlenen, askere giden işçinin hakkı olmayacaktır!

-Kıdem tazminatında faiz uygulaması kaldırılıyor!

-İşçi mevcut durumda, mahkeme 3 yıl sürse 3 yılın sonuna hakkına faiziyle kavuşabiliyorken, kıdem tazminatı fona devredildiğinde 10 yıl beklediği alacağına bir kuruş faiz bile işlemeyecektir.

-Hadi her şey yolunda gitti, fona başvurma hakkını kazandık. Bu defa da alabileceğimiz tazminat miktarı düşecektir. 1 yıl giydirilmiş maaş tutarındaki kıdem tazminatı olan sosyal haklar ücretin hesabına katılmayacaktır.

-Şu anki düzenlemede işçilerin 3600 prim günü (10 yıl) ve en az 15 yıllık sigortalı olması halinde tazminat alabilmeleri ve en başta sayılan sebeplerle işten kendi isteğiyle ayrılan işçinin kıdem tazminatı isteme hakkı zaten vardır.

-Fonun geleceği belirsizdir! İşsiz kaldığımızda işsizlik maaşı alamamamız gibi kıdem tazminatı fonu da amaç dışı kullanıma açık olacaktır. Çünkü yönetiminde 2 devlet temsilcisi, 2 işveren temsilcisi ve 1 işçi temsilcisi yer alacaktır. Ve karar için 3 oy yeterli sayılacaktır. “

Açıklamada bütün bu hakların gap edilmesi ve kıdem tazminatının kaldırılması için meclise getirilen yasayla ilgili görüşmelerin, işçi ve emekçilerin mücadelesiyle engelleneceği ve bu süreçte genel grev hakkı dahil bütün meşru mücadele yöntemleriyle AKP hükümetinin bu saldırısının geri püskürtüleceği ifade edilerek basın açıklaması bitirildi.

Yapılan eyleme Deri-İş Sendikası’na üye Punto Deri’den atılan işçiler de destek verdi.

 

 

 

Önceki İçerikMalatya E Tipi’ndeki açlık grevi sona erdi
Sonraki İçerikAdana’da Gezi tutsaklarına özgürlük için yapılacak eyleme çağrı