Malatya E Tipi’nde keyfi uygulamalara karşı açlık grevi

Malatya E Tipi Hapishanesi’nde C-2 ve C-3 koğuşlarında tutulan MKP dava tutsakları ile TKP/ML dava tutsakları aileleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde, hapishanelerdeki keyfi dayatmalara ve psikolojik işkencelere karşı açlık grevine başladıklarını kamuoyuna duyurdu

HABER MERKEZİ (25.10.2013)- Malatya E Tipi Hapishanesi’nde C-2 ve C-3 koğuşlarında tutulan MKP dava tutsakları ile TKP/ML dava tutsakları, aileleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde, hapishanelerdeki keyfi uygulamalara ve psikolojik işkencelere karşı açlık grevine başladıklarını açıkladı.

Tutsaklar açlık grevine başlama nedenlerini açıkladı

Tutsaklar açlık grevine başlama gerekçelerini şu sözlerle ifade ediyor:

-Hapishanedeki tutsaklara mahkemeye ve hastaneye götürülmeleri sırasında ters kelepçe takılarak muayene esnasında kelepçe çıkarılmıyor. Tutsaklardan kol saatini çıkarmaları isteniyor. Bu keyfi uygulamaya karşı koyan tutsaklar jandarma tarafından darp ediliyor.

-Hastanın muayene sırasında doktoruyla baş başa kalması gerekirken, jandarma buna izin vermeyerek odadan çıkmıyor ve bu keyfi uygulamaya doktorlar da sessiz kalıyor.

-Tutsakların hapishanede birbirleriyle sohbet hakları gasp ediliyor.

-Havalandırma ve ring araçlarına kamera takılarak psikolojik işkence yapılıyor.

-Tutsakları ziyaret etmek isteyen ailelere ince arama adı altında onur kırıcı davranışlarda bulunulurken, ziyarete giden kadınlara ise tacizde bulunuluyor.

 

Önceki İçerikGezi direnişine destek veren okul yöneticilerine soruşturma açıldı
Sonraki İçerik‘11 Kasım’da Adana Adliyesi’ndeyiz!’