Kürt basını susturulamaz, dayanışmayı büyütelim!

Halkın Günlüğü gazetesi olarak Kürt basınına yönelik olarak gerçekleştirilen bu pervasız saldırganlığı protesto ediyor ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bir kez daha ifade ediyoruz ki hiç bir saldırganlık Kürt basını başta olmak üzere bizleri mücadelemizden alıkoyamayacaktır

HABER MERKEZİ (28.09.2015) – Devletin başta Kürdistan olmak üzere topyekun halklara karşı yürütmüş olduğu pervasız saldırganlık hız kesmeden devam ediyor. Baskın, gözaltı ve tutuklama terörünün artık rutin bir hal aldığı Kürdistan’da, katliamlarda pervasız olarak devam etmektedir. Devletin Kürt ulusuna yönelik ortaya koyduğu gerici savaş ve barbarlığın bir numaralı hedeflerinden biride kuşkusuz ki çocuklardır. Kürdistan’da artık sistematik bir hal alan çocuk katliamlarında son iki aylık zaman dilimi içerisinde Kürt ulusunun körpecik oğulları ve kızları hunharca katledildi.

Devletin saldırılarının hedeflerinden biride muhalif, ilerici ve sosyalist basındır. Halklara karşı uygulanan saldırıların ve halkları susturmanın en önemli ayaklarından biride onların sesi ve soluğu olan özgür ve sosyalist basının susturulmasıdır. Bu gerçeklikten kaynaklı özgür, ilerici ve sosyalist basın her daim devletin saldırılarının hedefi olmuştur. Bu bağlamda onlarca ilerici basın çalışanı hunharca katledilirken, yüzlerce basın çalışanı da devletin gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalmıştır. Ki hala hapishanelerde yüzlerce gazeteci ve basın çalışanı bulunmaktadır.

Devletin basın üzerindeki saldırılarının özel hedeflerinden biri hiç tartışmasız Kürt basınıdır. Şimdiye kadar Kürt ulusuna dönük gerçekleştirilen inkar, imha, asimilasyon ve her türlü gerici saldırganlığın birebir muhataplarından biridir Kürt basını. Bu anlamda şimdiye kadar onlarca Kürt gazeteci katledilmiş, onlarca Kürt gazetesi ve dergisi basılmış, onlarca Kürt gazetecide tutuklanarak hapishanelerde tutulmaktadır.

Devletin gelenekselleşen Kürt basınına yönelik saldırılarına bugün bir yenisi daha eklendi. Amed’de bulunan DİHA, Azadiya Welat, Aram yayınları ve KURDİ-DER polis tarafından basılarak talan edildi. Yapılan baskında 32 kişi gözaltı terörüne maruz kaldı. Gözaltına alınanlar Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulmaktadırlar.

Halkın Günlüğü gazetesi olarak Kürt basınına yönelik olarak gerçekleştirilen bu pervasız saldırganlığı protesto ediyor ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Bir kez daha ifade ediyoruz ki hiç bir saldırganlık Kürt basını başta olmak üzere bizleri mücadelemizden alıkoyamayacaktır. Halklara doğruları aktarmaya ve halkların sesi soluğu olmaya dün olduğu gibi bugünde kararlıca devam edeceğiz. Bir kez daha Kürt basınıyla her türlü dayanışma içinde olduğumuzu ifade ederek herkesi Kürt basınını sahiplenmeye ve dayanışmayı daha fazla yükseltmeye çağırıyoruz.

Baskılar bizi yıldıramaz

Gözaltılar derhal serbest bırakılsın

Yaşasın devrimci dayanışma

Halkın Günlüğü Gazetesi

 

 

 

Önceki İçerikAmed’de polis baskınları: 32 gazeteci gözaltında
Sonraki İçerikHalkın Günlüğü susturulamaz!!