Kristal İş Sendikası: Sessiz kalmayacağız

Kristal İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Şişecam grevinin Bakanlar Kurulu kararıyla iptal edilmesiyle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada,“AKP hükümeti grev hakkımızı gasp etti, sessiz kalmayacağız” dedi

HABER MERKEZİ (27.06.2014)- Şişecam grevinin Bakanlar Kurulu tarafından “Genel sağlığı ve güvenliği bozduğu” iddiasıyla ertelenmesinin ardından, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetinbaş sessiz kalmayacaklarını belirten bir açıklama yaptı.

Açıklama şu ifadelerle başladı: “AKP hükümeti hukuku ayaklar altına alarak grevimizi erteledi. 5800 üyemizle Şişecam’a bağlı 10 cam fabrikasında 8 gündür sürdürmüş olduğumuz grev, AKP hükümeti tarafından ‘genel sağlığı ve millî güvenliği bozucu’ nitelikte görülerek 60 gün süreyle ertelenmiş ve karar bugünkü (27 Haziran 2014) Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir”  

‘Grev sermaye gruplarının tavsiyeleriyle ertelendi’

AKP hükümetinin hukuksuz, keyfi ve grev düşmanı kararını şiddetle protesto ettiğini açıklayan Çetinbaş, demokrasiye ve sendikal haklara zerre kadar saygısı olmayan AKP’nin grevleri yasaklayıp işçi sınıfı üzerinde baskı kurmaya çalıştığını belirtti.

AKP’nin yasakçı tavrının ILO tarafından şiddetle protesto edildiğini belirten Çetinbaş açıklamaya şu ifadelerle devam etti: “Pencere ve otomobil camı, çay ve su bardağı ile meşrubat şişesi üreten fabrikalarda uygulanan grevin milli güvenlik ve genel sağlığı bozucu olduğunu iddia etmek akılla, mantıkla, hukukla ve bilimle bağdaşmaz. AKP hükümetinin bu kararının temel nedeninin başta Şişecam olmak üzere sermaye gruplarından gelen talepler olduğunu ve ‘genel sağlık ve milli güvenlik’ gerekçesinin sadece bahane olduğu biliyoruz. Minareyi çalanlar kılıf hazırlamıştır. Soma’da işçilerin sağlığını koruyamayıp 301 işçinin ölümüne sebep olanların ‘genel sağlık’ gerekçesiyle işçilerin grevini ertelemesi nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir.”

‘Cam işçisi hukuksuz ve gayrimeşru grev erteleme kararına karşı meşru ve demokratik tepkisini gösterecektir’

Çetinbaş, Cam ve Lastik işçilerinin grevlerinin ertelendiğini belirterek THY ve Çaykur grevlerinin de etkisinin kırıldığını ifade etti. 12 Eylül ürünü yasaların uygulanmasını da protesto eden Çetinbaş açıklamasını şu ifadelerle bitirdi: “Zorbalıkla iş barışı sağlayacağınızı düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Cam işçisi hukuksuz ve gayrimeşru grev erteleme kararına karşı meşru ve demokratik tepkisini ortaya koyacaktır. Sendikamız AKP hükümetinin bu kararına karşı hukuki ve meşru yollarla mücadelesini sürdürecektir. Bu karara karşı Danıştay’a yürütmeyi durdurma ve iptal davası açacağız. Başta ILO olmak üzere bütün uluslararası zeminlerde bu hukuksuzluğu anlatacağız ve Türkiye’de grev hakkının ortadan kaldırılmasına karşı girişimlerde bulunacağız.”

 

Önceki İçerikŞişecam grevine Bakanlar Kurulu engeli!
Sonraki İçerikMKP’den Sivas Katliamı’na ilişkin açıklama