Kocaeli’de ‘Hasta tutsaklara özgürlük’ yürüyüşü

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Cezaevi Komisyonu’nun “Hasta tutsaklara özgürlük” şiarıyla Ankara’ya düzenlediği yürüyüş, ikinci gününde de devam ediyor

HABER MERKEZİ (24.06.2014)- Kocaeli’de basın açıklaması gerçekleştirerek “Hasta tutsaklara özgürlük” şiarıyla Ankara’ya yürüyen İHD üyelerinin eylemleri ikinci gününde de devam ediyor. Yürüyüşün birinci günü olan dün de Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması düzenlenerek hasta tutsakların serbest bırakılması talep edilmişti.

‘Tedavi haktır engellenemez’

Merkez Bankası önünde karşılanan İHD üyeleri, Sabri Yalım Parkı’na yürüdü. “Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartını açarak yürüyen İHD üyeleri ile hasta yakınları, ellerinde hasta tutsakların fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüş sırasında kitle, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” , “Tecridi kaldırın ölümleri durdurun” , “Tedavi haktır engellenemez” sloganlarını attı.

Sabri Yalım Parkı’nda yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Hayati tehlikesi bulunan ve yaşamlarını tek başına idame etme olanağından yoksun olan tüm tutsakların, gerekçe ne olursa olsun derhal serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz.”  

‘Tutsaklar için insani yaşam koşulları oluşturulsun’

Açıklamada tecridin kaldırılması talep edilerek hapishanelerde insani yaşam koşullarının oluşturulması, Adli Tıp Kurumu’nun resmi bilirkişi olarak varlığına son verilmesi, İstanbul Protokolü hükümlerinin uygulanması ve hapishanelerin İHD, TİHV ve TTB gibi kurumların denetimine açık hale getirilmesi istendi. Hapishanelerde şu anda 235’i ağır hasta olmak üzere 642 hasta tutsağın bulunduğu ifade edilen basın açıklaması, hasta tutsakların serbest bırakılması talebiyle sona erdi.

 

Önceki İçerik“Trans cinayetleri sistematik ve politiktir”
Sonraki İçerik‘Kırmızılı kadının’ hak alma mücadelesi devam ediyor