Kobanê direnişinin sembol komutanı: Evindar Botan

Evindar, bir yandan bir halkın tarihine yön verecek ağır bir sorumluluğu yüklenecek kadar olgun, ciddi bir duruşun sahibi olurken, öte yandan çocukluk duygusunu ve saflığını da her zaman koruyordu. Komutan Evindar’ı Kobanê’ye her gün yüzlerce havan topunun düştüğü günlerde şen şakrak koştururken, arkadaşları ile şakalaşırken, ya da bulduğu bir futbol topunun peşinden koşarken görmek mümkündü. Evindar, “Savaşın çocukluk hayallerimin yok olmasına asla izin vermedim vermeyeceğim” diyerek, özgür bir yaşamı yaratmanın çocukluk duygularına ve hayallerine bağlı kalmaktan geçtiğini söylüyordu

HABER MERKEZİ (17.10.2016)-Ailesi Şırnak Beytüşşebap’tan Adana’ya göç eden Evindar, 1991 yılında Adana’nın Seyhan ilçesinde dünyaya gelir. Evindar’ın çocukluğu 90’lı yıllarda PKK mücadelesinin yoğun biçimde etkilediği, gerilla saflarına yoğun katılımların olduğu, Kürt direnişinin Metropoldeki kalelerinden biri olan Dağlıoğlu Mahallesinde geçer. Devlet güçlerine karşı eylemler ve halk serhildanlarına sahne olan Dağlıoğlu Mahallesinde mücadele içerisinde şekillenen Evindar, ilk gençlik yılları ile birlikte Mahalle örgütlenmesinde yerini almaya başlıyor. 

Ailenin tek kızı olan Evindar, yaşadığı mahallenin yarattığı devrimci duyguları Botan’ın asiliği ile birleştirerek, henüz küçük yaşlarda aykırı bir profil çizmeye başlar. Erkek egemen değerlerin öncelik olduğu, feodal aile ortamına uyum göstermeyen Evindar, kendisine yönelik geleneksel, cinsiyetçi rollerin dayatılmasına boyun eğmeyerek, özgür bir yaşam arayışını erkenden ortaya koymaya başlar. 

Asi duruşu ile Gençliğin doğal öncüsü oldu

Aykırı ve asi duruşu, ama bir o kadar da kararlılığı, emekçi ve ölçülü yaşamı ile çevresinde çok sevilen Evindar, kısa zamanda yaşadığı mahallede gençlik içerisinde sivrilerek doğal bir öncülük rolüne soyunur. Türkiye Metropollerinin asimile eden, yozlaştırıcı ve ulusal mücadeleden uzak tutan ortamında Kürdistan’ı görmediği halde Kürdistani kimliğe sahip çıkan ve bunun mücadelesini etrafında örgütleyen Evindar, yaşıtlarının ötesinde bir yaşam tahayyülü ve mücadele ideali ile yoğruluyordu. Evindar, çevresinde bulunan kuzenlerini de mücadeleye dâhil etmek ve örgütlemek için büyük bir çaba gösteriyor, geleneksel bir yaşam inancı ve amacı güden kuzenlerine mücadele ve özgür yaşamın yolunu her defasında ısrarla göstermeye çalışıyordu. Adana’dan daha sonra PKK saflarına katılan kuzenleri üzerinde Evindar’ın etkisi büyük olur. Evindar’ın bu süreçte etkilediği ve ortak hareket ettiği kuzeni Sorxwin, 2010 yılında dağların yolunu tutarak gerilla saflarına katılır. Evindar, bu süreçte şehir çalışmalarını sürdürüyor ve ardından 2011 yılında Sorxwin, gibi yüzünü dağlara dönerek gerilla oluyor. 

Evindar Rojova devrimine katılıyor

Evindar, dağlarda geçen 3 yılın ardından 2014 yılı başlarında Rojava devrimine katılmak üzere Cizire kantonuna geliyor. Burada daha önce şehirde iken kendisinden etkilene kuzeni ile karşılaşıyor, kuzeni Evindar’ın ardından Rojava’ya gelerek YPJ saflarında yer alıyor ancak Evindar, kuzeninin katıldığından habersizdir. Kuzeni ile Rojava’da karşılaşan Evindar’a kuzeni kendisinin etkisi ile katıldığını burada aktarır. Evindar Rojava’da birçok alanda direniş sergiledikten sonra, 2014 Eylül saldırısı ile birlikte yönünü Kobanê’ye çeviriyor ve burada DAİŞ çetesinin en kapsamlı saldırısına karşı batı cephesinde fedaice direniyor. 

Kobane’nin fedakâr, emekçi, mütevazı komutanı

Evindar, DAİŞ çetelerinin kent merkezine ilerlediği Eylül günlerinde büyük bir öfke ile çetelere karşı batı cephesinin her bir karışında direniyor ve arkadaşlarına direniş kararlılığı aşılıyordu. YPJ’nin batı cephesinde ortaya koyduğu öncü direnişte büyük emeği v e etkisi olan Evindar, kent savaşının da efsane komutanlarından biri olarak Kobanê direnişine adını yazdırıyor. 

Kent savaşı boyunca sadece mevzilerde direnmekle kalmayan Evindar’ı her an her yerde iş başında emek verirken görebilirdiniz. Bazen arkadaşlarına elektrik sağlamak için jeneratör başında, bazen yemek yaparken, bazen de ağır kış koşullarına karşı yoldaşlarını ısıtmak için ateş yakmaya çalışırken…

Çocuk yönünü kaybetmeyen komutan

Evindar, bir yandan bir halkın tarihine yön verecek ağır bir sorumluluğu yüklenecek kadar olgun, ciddi bir duruşun sahibi olurken, öte yandan çocukluk duygusunu ve saflığını da her zaman koruyordu. Komutan Evindar’ı Kobanê’ye her gün yüzlerce havan topunun düştüğü günlerde şen şakrak koştururken, arkadaşları ile şakalaşırken, ya da bulduğu bir futbol topunun peşinden koşarken görmek mümkündü. Evindar, “Savaşın çocukluk hayallerimin yok olmasına asla izin vermedim vermeyeceğim” diyerek, özgür bir yaşamı yaratmanın çocukluk duygularına ve hayallerine bağlı kalmaktan geçtiğini söylüyordu. 

Komutan Evindar, çocuk yanını korurken, bir yandan da amansız Kobanê savaşının can alıcı, kritik anlarında sergilediği ciddiyet, disiplin ve aldığı keskin kararlar ile üstün bir komuta performansı ortaya koyuyordu. 

‘’ savaşçılarını güvenilir bir yere bırakmadan karargâha çekilmezdi”

Evindar, karargâhına dönmeden, tüm savaşçıları tek tek görür, gitmeleri gereken yere kadar eşlik eder ve güvenli olduklarından emin olarak karargâhına dönerdi. Komutan Evindar, komutan olduğu cepheye haber takibi için giden gazetecileri de bulundukları yere kendisi eşlik ederek götürür ve herhangi bir savaşçısını bunun için riske atmazdı. Komutan Evindar, deyince Kobanê’de akla, “Her işe koşmak, yaşamın her anında ve alanında emeği ile yer almak ve tüm sorunların çözümünde katkı sahibi olmak” gelirdi. 

‘’Biz Sanatsal direniyoruz Heval’’

Evindar, savaş koşullarında Kobanê’ye gelen bir gazeteciden müzik çalarını alıyor. Mevzilerde müzik çaları kulağından eksik etmeyen Evindar, “Ben müzik dinlerken direnmekten tad alıyorum, bir kulağım düşmanda, bir kulağım müzikte, biz sanatsal direniyoruz heval…” diyordu. 

Evindar yaralanıyor

Komutan Evindar, Kobanê kent savaşı sırasında direnişin en önünde yer alıyor ve yaralanıyor. Doğu cephesi bölgesinde Kasım ayında DAİŞ çetelerinin bombalı araç saldırısını püskürtmeye çalışırken yaralanan Evindar, arkadaşlarının Kobanê’den çıkarılması isteğine rağmen Kobanê’de kalarak yaralı hali ile direnişini sürdürdü. 

Evindar, köy direnişinde 

Kobanê kent savaşında önemli rol oynayan Evindar, kent merkezinin özgürleştirilmesi ardından, durup dinlenmeden köylerin özgürleştirilmesi hamlesinde yerini alan YPJ komutanları arasında yer alıyor. Kobanê köylerinin DAİŞ çetelerinden temizlenmesi operasyonlarına komuta edenlerden biri olan Evindar, burada büyük başarılar sağlıyor ve YPJ’nin Kobanê direnişinde ki öncü rolünü pekiştiren komutanların başında geliyordu. 

2015 bahar ayları boyunca tüm cephelerde DAİŞ çetelerine ağır darbeler vuran YPJ’nin başarısında baş rol de yer alan Evindar, Mayıs ayında tabur komutanı olarak güney cephesine geçiyor. Burada yürütülen özgürleştirme operasyonlarında büyük başarı sağlayan komutan Evindar, Sirrin kenti çevresinde bulunan köyleri bir bir arkadaşları ile birlikte özgürleştiriyordu. 

Geride durmayı kabul etmiyor

Komutan Evindar’ın güney cephesinde en ön saflarda direnişi büyük bir moral ve güç verirken, YPJ komuta yapısı Evindar’ın biraz daha geride durması gerektiğini iletirler ancak Evindar, en önde olmakta ısrar ederek, bu öneriyi kabul etmez. 

Evindar en önde şehit düşüyor

Temmuz ayı ile birlikte Sirrin kentine doğru ilerleyen operasyonlar sırasında bir grup savaşçının yaralandığı bilgisi gelir. Evindar tüm ısrarlara rağmen kendisi gitmek istiyor, yanına bir kaç YPG ve YPJ savaşçısı alarak yaralıların bulunduğu alana sızma yapıyor. Evindar komutasında ki grup yaralılara ulaştığı sırada DAİŞ çeteleri etraflarını kuşatıyor. Evindar ve arkadaşları burada saatlerce çetelere karşı direnerek teslim olmuyor ve son mermilerine kadar savaşıyorlar. Grubun tamamının kurtulmasını sağlayan Evindar, yanında buluna YPG savaşçısı Yılmaz ile birlikte kahramanca direnerek şehit düşüyor. 

Evindar Botan, güler yüzü, emekçi özellikleri, direnişçi ruhu ve komuta etme yeteneği ile Kobanê’de gelişen YPJ direnişinin öncülerinden ve sembollerinden bir olarak mücadele tarihine geçiyor.

ANF

 

 

 

Önceki İçerikDersim’de yoğun hava saldırısı ve askeri hareketlilik
Sonraki İçerikSancı dergisi 10. Sayısıyla raflardaki yerini aldı