Dersim’de yoğun hava saldırısı ve askeri hareketlilik

Kuzey Kürdistan’da devletin birincil olarak hedef aldığı yerlerin başında ise Dersim gelmektedir. Sistematik olarak saldırıların devam ettiği Dersim’de son günlerde onlarca vadi ve alan devlet güçleri tarafından uçaklar ve kobra helikopterleri tarafından bombalanıyor

HABER MERKEZİ (17.10.2016)- Devletin halklara karşı yürütmüş olduğu topyekün kirli savaş pervasız bir biçimde devam ediyor. Topyekün kirli savaşın birinci hedefi Kuzey Kürdistan ve gerilla güçleridir. Sistematik olarak her gün Kürdistan’da onlarca yerleşim yeri ve dağlar devlet güçleri tarafından havadan ve karadan bombalanmaktadır. Keza yine onlarca yerde sistematik olarak askeri operasyonlar yapılmaktadır. Topyekün kirli savaşa karşı gerilla güçlerinin etkili eylemleri ise artarak devam ediyor. Kürdistan’ın onlarca yerinde HPG gerillaları tarafından yapılan eylemlerde onlarca asker yaşamını yitirdi. Kürdistan’da çatışmalar keskinleşerek devam etmektedir.

Kuzey Kürdistan’da devletin birincil olarak hedef aldığı yerlerin başında ise Dersim gelmektedir. Sistematik olarak saldırıların devam ettiği Dersim’de son günlerde onlarca vadi ve alan devlet güçleri tarafından uçaklar ve kobra helikopterleri tarafından bombalanıyor. Bombalamaların yapıldığı yerlerin başında Pülümür vadisi ve Munzur vadisi gelmektedir. Dün Pülümür vadisi yaklaşık 2 saat boyunca kobralar tarafından bombalandı. Yine Pülümür vadisindeki Demanan dağları, Haydaran dağları, Bor köyü kırsalı, Vartinik, Aziz Apdal dağları, Ali Kol, Kesisiz ve Roj vadisi bölgelerine yüzlerce askerin indirildiği ve hava hareketliliğinin devam ettiği gelen haberler arasında.

Munzur vadisi de dün Malatya’dan kalkan iki savaş uçağı tarafından yaklaşık olarak bir saat boyunca bombalandı. Dersimdeki asgari sevkiyat ve hava hareketliliğinin devam ettiği belirtiliyor.

 

Önceki İçerik‘Zehra’yı Taşlamak’:Zehra Icêlo’yu tanıyın
Sonraki İçerikKobanê direnişinin sembol komutanı: Evindar Botan