“Kırıklar ve Şakran Hapishanelerinde neler oluyor?”

İzmir’de tahliye olan Gezi direnişçileri bir basın açıklamasıyla Kırıklar ve Şakran Hapishanelerindeki uygulamalara dikkat çekti

İZMİR (20.12.2013)- Gezi Direnişi’nden sonra tutuklanarak 6 ay Kırıklar ve Şakran hapishanelerinde kalan Gezi direnişçileri, tahliyelerinin ardından bir basın açıklamasıyla hapishanelerdeki uygulamalara dikkat çekti.

Şakran Kadın Kapalı Hapishanesi’nden 26 Kasım’da tahliye olan hasta tutsak Burcu Koçlu ve 3 Aralık’ta Kırıklar F Tipi’nden tahliye olan Erhan İnal, İHD’de gerçekleştirdikleri basın toplantısında 19 Aralık Katliamı’nın 13. yılında hapishane koşullarını teşhir ederek, devletin zindan politikaları hakkında bilgi verdi.

“İzmir’de 51 devrimci hiçbir hukuksal dayanağı olmayan iddianameler sonucunda tutuklandı”

“Sermaye devletinin sözcüsü dinci gerici AKP hükümetinin icraatlarında tekleşen öfke barikat barikat büyürken devrimciler, sosyalistlerde işte bu barikatlarda mücadelenin bayrağını yükselttiler. İşte bu günlerde geniş ve öncüsüz kitlelerle devrim davasının buluşması ise bu sistemin korkulu kâbusu oldu. Bu sebepledir ki, direnişin ilk günlerinden beri “marjinaller” sözü dillere dolandı ve azgınca saldırıların ardından devreye tutuklama terörü sokuldu. Bu tutuklamalar sonucunda çeşitli illerde onlarca Gezi direnişçisi zindanlara atıldı. İzmir’de ise toplamda 51 devrimci, sosyalist hiçbir hukuksal dayanağı olmayan iddianameler sonucunda tutuklandı. Bu tutuklamalarla beraber bir yandan Gezi yargılanmaya çalışılırken diğer bir yandan ise Gezi üzerinden devrimciler sosyalistler yargılanmaya çalışıldı. Ancak bu saldırı dalgaları Gezi direnişinin haklılığı ve meşruluğuna çarpmış, bir kez daha AKP iktidarının aczinin belgelerine dönüşüvermiştir.

Her attığı adım bir kez daha kapitalist sistemin çirkin yüzünü kitleler şahsında görünür kılmıştır. Bu topraklardaki hapishaneler gerçekliği de bunlardan biridir. Gezi tutsaklarının yaşadıkları hak gaspları ve işkenceler hapishanelerdeki sistematik politikaları kitlelerin gündemine taşımıştır.” sözleriyle başlayan basın toplantısında, 17 Aralık ile beraber sistemin ortaya çıkan kirli yüzünün de bu düzenin yansıması olduğu belirtildi.

Kırıklar ve Şakran’da tutsaklara saldırılar

Basın toplantısında Kırıklar ve Şakran hapishanelerindeki uygulamalar hakkında şu bilgiler aktarıldı;

 

  • Cinsel taciz ve tecavüzlerle anılan Şakran zindanında Gezi tutsağı Elif Kaya çıplak aramaya maruz kalmıştır. Bu insanlık dışı işkence karşısında direnen Kaya’ya ise toplamda 2 ay görüş cezası verilmiştir.
  • Gezi direnişçilerinden hasta tutsak Burcu Koçlu’ya diyet yemekleri verilmemiştir. Yapılan hukuksal girişimler sonucu geri adım atmak zorunda kalan Şakran idaresi ise karşılığında Burcu Koçlu’nun görüşçülerini soruşturma kapsamına alarak görüş hakkını gasp etmiştir.
  • Bunların yanı sıra Şakran’da devrimci tutsakların ortak sohbet hakkı keyfi olarak engellenmektedir. Hapishane duvarları arasında yaşanan en küçük bir olayın anlatıldığı bir mektuba dahi ‘dışarıyı paniğe sevk etmek’ gerekçesiyle el konulmaktadır. Sağlıksız yemeklerin verildiği Şakran’da tutsaklar arasında en sık görülen hastalık ise ağız içinde çıkan yaralar olmaktadır. Hastalık durumlarında ise ‘zamanla geçer’ reçetesi tutsaklara sunulmaktadır.
  • Hastane ve adliyeye gidiş gibi durumlarda ise her seferinde bilinçli bir biçimde devrimci kadın tutsaklar adli erkekler ile yan yana getirilmektedir. Bu şekilde sözlü cinsel tacizin koşulları doğurulmaktadır. Böylece devrimci kadın tutsaklar tedavi ve savunma haklarından vazgeçmeye zorlanmakta, cinsel kimlik üzerinden sindirme yıldırma amaçlanmaktadır.
  • Şakran’da verilen keyfi cezalar ise bir başka sindirme politikasıdır. En küçük hak arama refleksinde dahi en üst seviyede verilen cezalar sonucunda ‘infazın yanmasını’ bir tehdit olarak kullanan idare kendi uygulamalarına tutsakları tabi kılmaya çalışmaktadır.
  • Kırıklar Hapishanesinde son dönemde gündeme getirilen kamera saldırısıyla karşı karşıya kalındı. Devrimci tutsaklar ise iki defa bu saldırıyı boşa düşürdü. Bunun karşılığında ise 20 şer gün hücre cezası ve 590 lira para cezası verildi. Hapishane idaresi ise bir üçüncü defa daha kamera sistemlerini yerleştirme girişimlerinin içerisindedir. Bunun yanı sıra Kırıklar zindanında devrimci tutumlar, sloganlar da soruşturmaların konusu olabilmektedir.
  • Tutsakların haklarını gasp etmenin çeşitli yollarını bulan idare telefon görüşünü de ‘tekmil’ dayatmasıyla gasp etmiştir.
  • Kırıklar 2 nolu F tipinde ise arama adı altında tutsaklara fiziki işkence yapılmaktadır. Tutsak aileleri girişlerde taciz edilmekte buna tepki gösteren tutsaklara ise cezalar yağdırılmaktadır.
  • Son olarak kamera soruşturmaları için Karşıyaka ceza infaz hâkimliğine getirilen tutsaklar adli çocukların jandarmalar tarafından darp edilmesine tepki göstermiştir. Sonrasında Gezi tutsaklarından biri hücrede tek kaldığında jandarmalar tarafından darp edilmiştir.

“Gezi tutsaklarıyla dayanışmayı büyütelim”

Basın toplantısı “Bugün bizler Kırıklar ve Şakran hapishanelerini konuşsak da bir dizi ildeki zindanlardan devrimci ilerici tutsakların sesleri yükselmeye devam etmektedir. Gezi süreci boyunca bir kez daha  Gezi tutsakları üzerinden görünür kılınan bu saldırılara karşı topyekün bir karşı çıkış zorunludur.

 Bu çerçevede görev bir kez daha devrimcilere sosyalistlere düşmektedir. Görev bir kez daha ilerici devrimci kitle örgütlerine düşmektedir. Görev bir kez daha sendikalara düşmektedir. Gezi tutsaklarıyla büyütülen dayanışma bu saatten sonra daha da gür biçimde örgütlenmelidir.

Bu kapsamda İzmir’de son tahliyelerin ardından halen daha 13 Gezi tutsağı Kırıklar zindanındadır. 7 ve 13 Şubat tarihlerinde görülecek olan duruşmada gezi tutsaklarının yanında olacağız. Bizler 26 Kasım ve 3 Aralık tarihlerinde sokaklarla buluşan gezi tutsakları olarak tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaları, devrimci ilerici yapıları devrimci kamuoyunu hapishanelerde süregiden baskı ve keyfi uygulamalara karşı duyarlı olmaya, devrimci tutsakların sesine ses katmaya çağırıyoruz.” sözleriyle ilerici, devrimci, demokrat kamuoyuna yapılan çağrıyla sona erdi.

Önceki İçerik’19-22 Aralık Katliamı’nı unutmadık unutmayacağız’ (Foto Haber)
Sonraki İçerikMaraş Katliamı’nda hayatını kaybedenler anıldı