KESK’in çağrısıyla binler Taksim’e yürüdü

KESK ülke genelinde yaptığı iki günlük grev çerçevesinde Taksim’de “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüdü

HABER MERKEZİ (04. 06. 2013)-  Bilindiği gibi KESK dün bir açıklama yapmış, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nda değişiklik öngören torba yasa tasarısını protesto etmek için yapacakları uyarı grevini Taksim Gezi Parkı direnişi nedeniyle salı gününe çektiklerini açıklamıştı. Bugün KESK’in çağrısıyla saat 14.00’te Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen aralarında Demokratik Haklar Federasyonu’nun da bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik örgüt buradan “Hükümet istifa”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “KESK’li tutsaklar serbest bırakılsın”, “Çapulcular burada Tayyip nerede”, “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla Taksim Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş kortejinin en önünde “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Güvenceli iş, insanca yaşam”, “Güvenceli istihdam, ücret güvencesi istiyoruz”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” pankartları taşınırken KESK üyeleri “Çapulcu öğretmenler yürüyor”, “Marjinal öğretmenler yürüyor”, “Devlet güdümlü sendika olmayacağız”, “Çapulcular grevde” dövizlerini taşıdılar. Binlerce kişinin katıldığı eyleme Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi üyesi avukatlar da destek verdi.

“Gezi Parkı direnişi bir halk hareketine dönüşmüştür”

Taksim Meydanı’na gelindiğinde Hüseyin Tosun KESK İstanbul Şubeler Platformu adına bir açıklama yaptı. Türkiye’de son bir haftadır yaşananların, çok uzun süredir gecenin karanlığının hakim olduğu bir ülkede eşitliğe, özgürlüğe, demokrasiye hasret bırakılan tüm kesimlerin umutlarını yeniden filizlendirdiğini belirten Tosun Gezi Parkı direnişinin bir halk hareketine dönüştüğünü ifade etti. 

“Başbakan halkın iradesi önünde boyun eğmeli”

“Gezi Parkı direnişi halkı kul olarak gören, marjinal, çapulcu olarak nitelendirecek kadar pervasızlaşanların gaz bombalarının dumanı, sisi ile perdelemeye çalıştığı emek ve demokrasi düşmanlığını tüm çıplaklığıyla ortaya sermiştir. Sokak sokak, mahalle mahalle tüm ülkeye yayılan direniş sadece Gezi Parkı’nı değil, bütün ülkeyi sermayenin talanına açan, yıllardır emek ve demokrasi düşmanlığının bayraktarlığını yapanlara karşı halkın yükselen tepkisinin ifadesidir. Tüm acılara, kayıplara rağmen zulme karşı kenetlenen milyonların mücadelesini hala anlamak istemeyen AKP iktidarı ve iflah olmaz yandaşları on yılı aşkın bir süredir katmerleşerek artan yağma ve sömürü düzeninin ülkemizde yarattığı tahribatı, halkta,  emekçilerde biriktirdiği öfkeyi görmezden gelmektedir.” diyen Tosun  Başbakan Erdoğan’ın yapması gerekenin günlerdir polis şiddetiyle engelleyemediği bu halk iradesi önünde boyun eğmek ve bunun gereklerini yerine getirmek olduğunu açıkladı.

 “Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası ve AVM yapılması planı iptal edilmelidir. Başta Taksim olmak üzere şehirlerin meydanlarına konulan toplanma yasakları kaldırılmalı, biber gazı kullanımı yasaklanmalıdır.” taleplerini dile getiren Tosun açıklamayı “Bugün ülkenin bütün şehirlerine yayılan halk öfkesi ve direnişi, yıllardır mahkum edildiğimiz neoliberal yağma ve talan düzenine karşı açılmış bir mücadele bayrağıdır. Yaşamını ve geleceğin savunan tüm halk kesimleri gibi, kamu emekçileri de işine, geleceğine ve yaşam alanlarına sahip çıkmaya kararlıdır.  (..)Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. 657 sayılı DMK’yı değiştirerek kadrolaşmayı artırmayı öngören hükümleri derhal geri çekin. “  sözleriyle sonlandırdı.

Önceki İçerikPolis Antakya’da bir genci katletti
Sonraki İçerikİşçi ve emekçiler Taksim Meydanı’nda