KESK 4 koldan Ankara’ya yürüyor

KESK’in, “İnsanca Yaşam, Güvenceli Gelecek, Eşit, Özgür ve Demokratik Bir Türkiye İçin Yürüyoruz!” şiarıyla 4 ayrı koldan Ankara’ya başlattığı yürüyüş devam ediyor

HABER MERKEZİ (17.08.2013)-AKP ve Memur-Sen’in kapalı kapılar ardında yaptığı Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde emekçilerin haklarını gasp etmesi, KESK tarafından Ankara’ya 4 koldan yapılan yürüyüşlerle protesto ediliyor. 

Mehmet Ayvalıtaş-Ali İsmail Korkmaz Yürüyüş Kolu, Edirne ve Tekirdağ’da basın açıklamaları gerçekleştirerek dün İstanbul’a geldi. Taksim Meydanı’nda bir araya gelen KESK’lilerin önünü kesen polis, emekçilerin meydana yürümesine izin vermedi. Emekçilerin kararlılığına karşın polis kitleyi kalkanlarla Fransız Konsolosluğu’na kadar sürdü. Kısa süren polis saldırısının ardından oturma eylemine başlayan emekçiler, basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada söz alan Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, hizmet ettikleri devletin çocuklarını öldürmesini protesto ederek KESK’in eylemlerine destek vermeye devam edeceklerini açıkladı.

‘Kamu emekçilerinin mücadelesine destek olalım’

KESK adına konuşan Ali Berberoğlu ise toplumun bütün ezilen kesimlerini kamu emekçilerinin mücadelesine destek vermeye çağırdı. Berberoğlu, Memur-Sen ile AKP’nin oyununu bozma çağrısı yaptı.

Metin Lokumcu Yürüyüş Kolu da Hopa yapılan basın açıklamasının ardından yola çıktı. Rize ve Trabzon’a giden kamu emekçileri, bu illerde yaptıkları basın açıklamalarıyla mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı. Yürüyüş kolları İstanbul, Trabzon, Amed ve İzmir’de forumlar düzenleyecek.

KESK’in yürüyüş kollarından “Abdullah Cömert Yürüyüş Kolu”, Amed’de Sanat Sokağı’ndan Koşuyolu Parkı’na yaptığı yürüyüşle, Ankara’ya gidişin ilk adımını attı.  

“Emekçi Duyarlılığıyla Rojava Devrimini Selamlıyoruz” , “İnsanca Bir Yaşam Güvenli Bir Gelecek Eşitlik Özgürlük Demokrasi İçin Yürüyoruz” pankartlarının açıldığı yürüyüşte, “Parasız eğitim parasız sağlık” , “Çalışma yaşamında tacize ayrımcılığa mobbinge baskı ve şiddete son” , “Yandaş sendika emekçiyi sattı” , “El Nusra Rojava’dan defol” yazılı dövizler taşındı. Yürüyüş sırasında emekçiler, “Kürdistan faşizme mezar olacak” , “Roboski’yi unutma unutturma” , “Biji berxwedana gelan” sloganlarını attı.

‘TİS süreçlerinde emekçilerin talepleri yok sayıldı’

KESK Genel Başkanı Lami Özgen’in de bulunduğu bir grupla Roboski’den yürüyüşe başlayan KESK üyeleri, kitle tarafından Koşuyolu Parkı’nda karşılandı. Yapılan saygı duruşunun ardından konuşan KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Sözcüsü Kasım Birtek,”Kürtçe bir atasözü der ki; ağacın kurdu kendi içindedir. İçinde olmazsa kurutmaz. Bu kurt sadece yandaş sendikalar değil siyasi yandaşları da var. Tıpkı Rojava’da olduğu gibi. AKP’nin desteği olmazsa Rojava’da çeteler Kürtlere saldıramaz.” dedi.

Hükümetle iktidara yakın sendikalar arasında yapılan görüşmelerde emekçilerin haklarının yok sayıldığını ifade eden Birtek, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) süreçlerinin hiçbirinde emekçilerin taleplerinin dikkate alınmadığını açıkladı.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen ise KESK’in kurulduğu günden beri emek, demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadelesi içerisinde yer aldığını anlatarak, bu süreçte yalnızca ekonomik talepleri dile getirmeyeceklerini açıkladı.

Özgen sözlerini,”Halkımızla beraber, halkımızın sorunlarını, taleplerini dile getireceğiz. İşçilerin, emekçilerin, kadınların, gençlerin, halkların baskı, zulüm, zorbalığa karşı, eşitlik, özgürlük, barış ve demokrasi taleplerini de dillendireceğiz” ifadeleriyle bitirdi.

Ankara’daki KESK’lilerden “Duran kamu emekçisi” eylemi

Dün Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen KESK üyeleri, KESK’in toplu sözleşmeye itiraz dilekçesini vermek için, Devlet Personel Dairesi Başkanlığı’na yürüdü.   

“Toplu sözleşme sonuçlarına itiraz ediyoruz” yazılı dilekçeleri gönderen emekçiler akşam saatlerinde, “Duran kamu emekçisi” eylemi yaptı. Kızılay Meydanı’nda bir araya gelen KESK üyeleri, “Dilenenler değil direnenler kazanacak”, “Toplu sözleşme sonuçlarına itiraz ediyoruz” dövizlerini taşıdı.  

 

 

 

Önceki İçerikBEDAŞ direnişinde kararı işçiler verecek
Sonraki İçerikKESK’in Ankara yürüyüşü ikinci gününde devam ediyor