BEDAŞ direnişinde kararı işçiler verecek

Enerji-Sen temsilcileriyle BEDAŞ yetkilileri arasından gerçekleştirilen görüşmede, BEDAŞ yönetimi kıdem tazminatını vermeyi önerdiği toplantıda, işçileri gerektiği zaman işe alacağını söylerken kararı direnişteki işçiler verecek

HABER MERKEZİ (15.08.2013)- Saat 11.00’de Enerji-Sen’in çağrısıyla Şehit Muhtar Soylu Sokak’ta “İşimize emeğimize geleceğimize sahip çıkarıyoruz” pankartının arkasında toplanan kitle, BEDAŞ Genel Müdürlüğü önüne yürüdü. Yürüyüşte “Murat Göçmen aramızda” , “Güvenceli insanca yaşam”  yazılı dövizler taşınırken, “Murat Göçmen onurumuzdur” , “Zafer direnen emekçinin olacak” , “Üreten biziz yöneten de biz olacağız” sloganları atıldı.

540 BEDAŞ işçisi işe geri alınsın

İşçiler BEDAŞ Genel Müdürlüğü önündeki yolu trafiğe kapattı. Burada DİSK Genel Başkanı Kani Beko konuşma yaptı.

Beko konuşmasında LİMAK şirketinin bayram öncesinde insanları mağdur etmesinin ve işçilerin haklarını vermemesinin affedilir bir yanı olmadığını ve bu toprakların geleneğine yakışmadığını ifade etti. Beko, özelleştirmelerle birlikte şirketlerin, niteliksiz ve deneyimsiz, ucuz iş gücüne yöneldiğini bu nedenle de son 1 yılda 11 bin işçinin iş ‘kazalarında’ hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Beko devamında “540 arkadaşımızın tekrardan iş başı yapmasını istiyoruz. Bunun için buradayız” dedi.

Konuşmanın ardından Murat Göçmen anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşundan sonra Göçmen’in babası konuşurken “acımız büyük” diyerek duygularına hakim olamazken konuşmasını tamamlayamadı.

BEDAŞ yetkilileriyle görüşmeye DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Belediye-iş 2 No’lu Başkanı Hasan Gülüm katıldı.

BEDAŞ işçilerin geri alınmasına yanaşmıyor

Şirket yetkililerinin görüşme sonrası  ileri sürdüğü çözüm önerisinin ilk aşamasında, daha önce işe geri çağrılan işçilerin, sayaç değişim biriminde çalışmaya başlayabilecekleri bildirildi. Şirketin önerisi ayrıca, eylül ve ekim ayında da diğer işçilerin istihdam ihtiyacı doğrultusunda geri alınmasını içeriyor.

Şirket yetkilileriyle işçilerin temsilcileri arasında gerçekleştirilen ve yaklaşık üç buçuk saat süren görüşmeden çıkan diğer bir öneri ise, işten çıkarılan 540 BEDAŞ işçisinin kıdem tazminatlarının verilmesi. 

Üç aşamalı işe alım ve kıdem tazminatı önerisiyle ilgili işçilerin görüşü alındıktan sonra karar açıklanacak.

 

Önceki İçerikİzmir’de 8 Gezi direnişçisi serbest bırakıldı
Sonraki İçerikKESK 4 koldan Ankara’ya yürüyor