İzmir DHF davasında yine tahliye çıkmadı

İzmir DHF davası avukatların mahkeme heyetini zor durumda bırakan savunmasına karşın, 13’ü tutuklu 22 kişinin yargılandığı davada mahkeme heyeti duruşmayı 9 Ocak 2014 tarihine ertelerken, duruşmadan tahliye kararı çıkmadı

İZMİR (14.11.2013)- 13’ü tutuklu 22 kişinin yargılandığı Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) ve İzmir Demokratik Haklar Derneği davasının dün görülen duruşmasında, davadan yine bir sonuç çıkmadı. Savcı ve hakim heyetinin elinde patlayan ses kaydı dışında başka hiçbir delilin bulunmadığı iddianameyi ve yargılama sürecini avukatlar boşa düşürdü ancak hâkim heyeti davanın 9 Ocak’a ertelenmesine ve 13 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Avukatların etkili savunmasına karşın tahliye kararı verilmedi

13 Kasım’da görülen duruşmada DHF’liler ve avukatlar, demokratik haklar mücadelesi ve DHF’nin  işleyişine yönelik yalan ve çarpıtmalarla dolu polis fezlekesini bire bir iddianameye çeviren savcıya yönelik verdiği cevaplar bir ders niteliği taşıyordu. Avukatların etkili savunmasına karşın mahkeme heyeti kendi yaslandığı hukuku dahi çiğneyerek tutuklu 13 DHF’liyi tahliye etmedi.

Haklarında hiçbir somut delil olmamasına karşın ‘kuvvetli suç şüphesi’ olduğu iddia edildi

Öyle ki ellerinde sadece telefon ve ortam dinlemesiyle oluşturulan ve aralara polisin masa başında serpiştirdiği “illegal örgüt”  kurgusu dışında hiçbir somut olgunun olmadığı davada, mahkeme heyeti tamamen resmi defterlere işlenmiş dernek faaliyetlerini ilgilendiren konuşmaları “kuvvetli suç şüphesi” olarak değerlendirerek avukatların tahliye taleplerini reddetti. Mahkemenin bir sonraki duruşması 9 Ocak 2014 tarihine ertelendi.

Dava sonrası DHF üyeleri ve aileler, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala” sloganı attı.

 

Önceki İçerikAli İsmail Korkmaz davasının Kayseri’ye taşınması protesto edildi
Sonraki İçerikDersim’de ‘Yerel Seçimler ve Tavrımız’ konulu toplantı düzenlendi