İstanbul’da Munzur protestosu / Foto-Haber

İstanbul’da DEDEF’e bağlı Munzur Koruma Kurulu’nun çağrısı ile bir araya gelen yüzlerce kişi, Dersim’de yapılmak istenen HES ve barajları Soyak Holding önünde protesto etti

İSTANBUL (13.03.2016) – Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF)’na bağlı Munzur Koruma Kurulu’nun çağrısıyla Dersim’de bulunan Munzur Vadisi üzerine yapılmak istenen baraj ve HES’ler protesto edildi.

Saat 15.00’da Şişli’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi önünde toplanan yüzlerce kişi, buradan yürüyüş yaparak Soyak Holding’in önüne geldi. Soyak Holding önüne gelen kitle sık sık, “Munzur özgür akacak”, “Baraj yapma boşuna yıkacağız başına”, “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Soyak Holding önünde yapılan basın açıklamasında, doğa katliamına yol açan projelerin ve Konaktepe’de yapılmak istenen yıkım projelerinin sorumluları arasında bulunan Soyak Holding ve Ata Holding protesto edildi. Basın açıklamasında, “Soyak Holding’i iyi tanıyoruz biliyoruz. İşçilerin kanlarıyla yükselttikleri baraj ve konut projelerini biliyoruz. İşten çıkardıkları Trakya döküm işçilerinden, Güllübağ Barajı’nın kapaklarını açtıkları için katlettiği 14 yaşındaki Bünyamin ve 17 yaşındaki Yücel’i tanıyoruz. “Sürdürülebilir yaşam”, “Sera gazı emisyon raporu” ve “Geleceğe bir damla sakla” çalışmaları ile bizleri kandıramazsınız. Doğayı korumaya hevesliyseniz ellerinizi Munzur’dan çekin” ifadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada ayrıca, tüm bölgede kanser virüsü gibi yayılan baraj ve HES projelerinin bir an önce durdurulması, “ Su kullanım anlaşmaları” ve “Enerji üretim lisansları”nın iptal edilmesi istendi.

Basın açıklamasının ardından bir dakikalık sembolik bir oturma eylemi düzenlendi. Oturma eylemi sırasında “Dersim dört dağ içinde” türküsü hep bir ağızdan söylendi. Düzenlenen basın açıklamasına çok sayıda çevre ve inanç kurumlarının yanı sıra Dersimspor taraftarları ve HDP Milletvekili Erdal Ataş da katıldı.

Önceki İçerikGazi Mahallesinde barikatlar tutuştu!
Sonraki İçerikAnkara’da yine patlama!