İstanbul Üniversitesi’nde YÖK protesto edildi

Aralarında DGH’lilerin de bulunduğu devrimci, demokratik, yurtsever öğrenciler dün İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde gerçekleştirdikleri yürüyüş ve basın açıklamasıyla YÖK’ü protesto etti

İSTANBUL (07.11.2014)-  Dün ülke genelinde yapılan YÖK protestoları kapsamında İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampüsünde de bir eylem gerçekleştirildi. Aralarında DGHlilerin de bulunduğu öğrenciler Fen Edebiyat Fakültesi Hergele Meydanı’nda toplanarak “ İstanbul Üniversitesi Öğrencileri” imzalı “Gericiliğe, savaşa, AKP’ye karşı gençlik direniyor” yazılı pankartla Vezneciler Kapısı’na yürüdü. Gezi Ayaklanmasında ve Kobanê’de hayatını kaybeden gençlerin resimlerini taşıyan öğrenciler “AKP defol üniversiteler bizimdir”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP!”, “AKP’den hesabı gençlik soracak!” sloganlarını attı.

Eylem boyunca üniversiteyi ablukaya alan polis kitlenin Vezneciler’e yaklaşması üzerine meydana çıkan yol üzerinde barikat kurarak öğrencileri engellemeye çalıştı. Engelleme çabalarına rağmen İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi önüne gelen öğrenciler adına ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada 12 Eylül faşist askeri darbesiyle kurulan YÖK’ün bugün de AKP’nin üniversiteleri dizayn etmesinin aracı haline getirildiği belirtilerek “12 yıllık iktidarı boyunca üniversiteleri demokratikleştireceğini iddia eden AKP, bugünkü baskı ve gericiliğin baş mimarıdır” dendi.

Açıklamada AKP’nin IŞİD’i desteklemesine de değinilirken İstanbul Üniversitesi’nde de IŞİD yanlılarının AKP’den destek alarak üniversite öğrencilerine saldırdığı kaydedildi. “Bu çeteci katilleri üniversitemize sokan AKP’nin ırkçı, mezhepçi politikalarıdır. Bizler üniversite öğrencileri olarak ne AKP’ye ne de beslediği katil IŞİD çetesine geçit vermeyeceğiz.” Diyen öğrenciler gençliğin tüm saldırılara karşı Haziran Direnişinde olduğu gibi direnmeye ve mücadele etmeye devam ettiğini vurguladı.

“Bulunduğumuz tüm alanlarda halkların kardeşliğini savunmaya ve barışın sesini yükseltmeye devam edeceğiz” diyen öğrenciler sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Öğrenciler tarafından  yapılan eylem dışında Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi de Beyazıt merkez kampüsü önünde eğitim emekçileriyle birlikte YÖK düzenini teşhir eden bir açıklama yaptı.

 

 

 

 

Önceki İçerikKader Ortakaya faşist T.C. ordusu tarafından katledildi
Sonraki İçerikAnkara’da YÖK protestosuna polis saldırısı