Ankara’da YÖK protestosuna polis saldırısı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü öğrencileri, YÖK’ün 33. Kuruluş Yıl Dönümünde YÖK’ü protesto ederek kampüs önünden Sakarya Caddesi’ne yürürken polis saldırdı

ANKARA (07.11.2014)- Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi önünde bir araya gelen devrimci, demokrat ve yurtsever öğrenciler, YÖK’ü protesto etmek için bir araya gelip Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Yolu tek taraflı trafiğe kapatan öğrencilerin önü Kurtuluş Metro Durağı’nda polis tarafından kesildi. Öğrencilerle polis arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı. Polisin bütün engelleme çabalarına karşın yürümekte kararlı olan öğrencilere polis tazyikli su ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırının ardından kampüse doğru çekilen öğrencilerle polis arasında kısa süren bir çatışma yaşandı.

Polis halka ve basına da saldırdı

Kampüs içerisine doğru çekilen öğrencilere saldırmaya devam eden polis, saldırıyı görüntülemek isteyen basın emekçilerine de tazyikli su sıktı. Çevrede bulunan esnaflara ve halka da tazyikli suyla saldıran polise halkın tepkisi yoğundu.

Polisin saldırısının ardından kampüs önünde tekrar bir araya gelen öğrenciler, basın açıklaması yaparak polis şiddetini ve YÖK’ü protesto etti. Açıklama sırasında sık sık Kobané direnişine destek sloganları atan öğrenciler, sokaklarda mücadeleyi sürdüreceğini belirterek eylemlerini sonlandırdı.

 

  

 

Önceki İçerikİstanbul Üniversitesi’nde YÖK protesto edildi
Sonraki İçerikDKH: Kadınsın direnensin ses ver!