İstanbul Üniversitesi’nde faşist saldırılara protesto

İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Müslüman Gençlik tarafından yapılan faşist saldırı ile olayın ardından polisin devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilere saldırarak 57 kişiyi gözaltına almasını yaptığı yürüyüşle protesto etti  

HABER MERKEZİ (16.04.2013)- İstanbul Üniversitesi öğrencileri, Müslüman Gençlik’in yaptığı faşist saldırıyı ve saldırının ardından polisin devrimci-demokrat-yurtsever öğrencilere yönelik gözaltı terörünü protesto ederek gözaltına alınan 57 kişinin serbest bırakılmasını talep etti.

Beyazıt’ta bulunan ana kampus içerisinde yürüyen öğrenciler, diğer üniversitelerden gelen devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerle ana giriş kapısında bir araya geldi.

“Gericilere, Faşistlere, Polise Karşı Beyazıt Ayakta” pankartını açan üniversite öğrencileri, “Beyazıt isyandır Dicle’ye selamdır”, “Beyazıt goristan jibo faşistan” , “Üniversiteler bizimdir bizimle özgürleşecek”, “Hizbu-kontra üniversiteden defol”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarını attı.

‘Biz bu saldırıları 12 Eylül faşizminden beri biliyoruz’

Eylemde ilk olarak konuşan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sezai Tanır, “Biz bu saldırıları 30 yıldır, 12 Eylül faşizminden beri biliyoruz, yaşıyoruz. Saldırılar özgür, bilimsel, demokratik üniversite mücadelesine, insan haklarına yöneliktir. Direnmeye devam ediyoruz, buradayız” dedi. DİSK, KESK ve TTB adına konuşan söz alan Barış Uluocak, devrimci, demokrat ve yurtsever öğrencilerin, demokratik, özerk ve bilimsel üniversiteler için mücadele ederken bedel ödediklerini açıkladı. Uluocak “Öğretmenler, doktorlar, emekçiler, işçiler olarak yanınızdayız” sözleriyle konuşmasını bitirdi.

Müslüman Gençlik ile polisin saldırısına maruz kalan öğrencilerden Osman Çokaman söz alarak yaşadıklarını anlattı. Müslüman Gençlik’in yaptığı saldırıya karşılık vermeleri üzerine polisin kendilerine saldırdığını ifade eden Çokaman, polisin üniversite binalarına girerek, bütün katlardan ve kütüphaneden çıkan öğrencileri darp ederek gözaltına aldığını, sınavlardan çıkan ve olaylarla ilgisi olmayan öğrencilerin bile gözaltına alındığını açıkladı.      Çokaman,”Bu münferit bir olay değil, haftalardır planlanan bir tezgahtır. Bundan sonra da yanıtımız aynı olacak. Polise karşı da, gericilere karşı da üniversitelerimizi savunmaya devam edeceğiz” sözleriyle faşist saldırılara karşı mücadelede kararlı olduklarını anlattı.  

‘AKP ile gerici faşist güruhlara karşı mücadeleyi sürdüreceğiz’

İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına yapılan basın açıklamasında, saldırıların “AKP eliyle palazlanan gerici faşistlerin üniversiteye hakim olma çabasının” bir sonucu olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Ortada ne münferit bir olay vardır ne de anlaşamayan karşıt görüşlü öğrenciler. Ortada üniversiteye, üniversite öğrencilerine ve üniversitenin aydınlık birikimine gerici faşist bir saldırı vardır” dedi.

Basın açıklamasında,Suriye’de savaş çığırtkanlığı yaparak emperyalist saldırıyı meşrulaştırma çabasına giren AKP’nin, ülke içinde yuvaladığı şeriatçı faşist çeteleri üniversite öğrencilerine saldırtarak, çözüm sürecine dair ikiyüzlü tavrını gösterdiği ifade edildi. AKP’nin ve gerici faşist güruhun saldırılarına karşı mücadelede kararlı olunduğunun belirtildiği basın açıklaması, gözaltına alınan 57 kişinin serbest bırakılması talebiyle sona erdi.

Basın açıklamasının ardından Tramvay yolunu trafiğe kapatan üniversite öğrencileri, Sirkeci Garı’na Beyazıt Marşı’nı söyleyerek yürüdü. Üniversite öğrencilerine duraklarda bekleyen ve çevrede yürüyen halk da alkışlarla destek verdi.    

Yapılan eyleme İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlileri, DİSK, KESK ile TTB’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü destek verdi.

 

Önceki İçerik‘1 Mayıs’ta Taksim’deyiz’
Sonraki İçerikDHF ve Partizan’da 18 Mayıs Anmasına Çağrı: