İşçi ve emekçiler ülke genelinde iş bıraktı

KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla Ankara, Mersin, Malatya, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Rize başta olmak üzere çok sayıda ilde iş bırakarak alanlara çıktı

HABER MERKEZİ (05.06.2013)- KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla ülke alanlara çıkan işçi ve emekçiler “Güvenlik gelecek ve güvenceli iş” taleplerini ülke genelinde hep bir ağızdan haykırdı. İş bırakma eylemlerinde işçi ve emekçiler Taksim direnişçilerini de selam gönderdi.

ANKARA:

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla bir araya gelerek Kızılay Meydanı’nda toplanan on binlerce emekçi alanlara çıkarak AKP’yi uyardı. Kızılay Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen emekçiler, Bakanlıklar çevresi ile Meşrutiyet Caddesi’nin sonuna kadar barikat kuran polisle karşı karşıya gelmesine karşın, valiliğin talimatı nedeniyle kitleye saldırı yapılmadı. Miting sırasında kitle, “Hükümet istifa”, “Kahrolsun AKP faşizmi” sloganlarını atarak Taksim direnişini selamladı.

Yapılan mitinge DHF’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda devrimci demokratik kitle örgütü ile Türk-iş’e bağlı Eğitim-İş ile Tez Koop-İş sendikaları destek verdi.

Mitingde açıklama yapan İsmail Hakkı Tombul, “AKP’nin Gezi Parkı’nı yıkarak talana ve ranta açma girişimlerine karşı başlatılan nöbet, AKP iktidarının yıllardır uyguladığı baskı ve sömürü dayatmalarına karşı halkın biriktirdiği öfkeyi isyana ve direnişe dönüştürmüştür” diyerek sorumluların görevden alınmasını talep etti.  KESK’in iş bırakarak mücadelesini sürdürdüğüne dikkat çeken Tombul, konuşmasını şu ifadelerle bitirdi: “KESK olarak karşı karşıya kaldığımız devlet terörüne rağmen kararlılıkla demokrasiyi ve geleceklerini savunan başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımızı selamlıyoruz. Ülkemizin son bir haftadır geçirdiği günler, çok uzun zamandır AKP’nin karanlığıyla kuşatılmış ülkemizde, eşitliğin, özgürlüğün ışığıyla aydınlığın yeşerdiği günlerdir. Bu ışığı bunca zamandır zalimin zulmüne karşı biriktirdiği öfkesini umuda dönüştüren halkın direnişi yakmıştır.”

MERSİN:

Bugün sabahın erken saatlerinden itibaren alanlara çıkan emekçiler, çalıştıkları iş yerleri önünde toplanarak Maliye binası önünde bir araya geldi. Emekçiler Hastane Caddesi’nden Taşbinaya “Hükümet istifa” , “Roboski’den Taksim’e katil AKP” , “Direne direne kazanacağız” , “Genel grev genel direniş” , “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüdü. 

Taşbina önünde yapılan basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Selman Günbat okudu. Günbat yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “10 yıldır iktidarda olan AKP hükümeti peş peşe çıkardığı kanunlar KHK’ler ve yönetmeliklerle kamu hizmetlerinin özelleştirilmesini ve ticarileştirilmesini hızlandırdı işçilerin ve emekçilerin iş ve ücret güvencesini yok eden birçok kanun çıkardı.Halk Erdoğan’ın ağzından çıkan her sözün kanun olmayacağını kendi haklı ve meşru taleplerinin şiddetle bastıramayacağını gösterdi. Taksim başta olmak üzere Türkiye’deki tüm meydanlarda kamusal alanlarda toplantı eylem ve etkinliklerin yasaklarına son verilmelidir.”

MALATYA:

Emeksiz Meydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 5 bin kişilik kitle, “Her yer Taksim her yer direniş” , “Hükümet istifa” sloganlarıyla Emekliler Parkı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında Taksim direnişine destek ve AKP hükümetine tepkiler doruk noktadaydı. Taksim’deki polis saldırıları ve direniş alanının kazanılması Malatya’da “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganıyla karşılandı.

Yürüyüş kolunun AKP il binasının önünden geçmesini engellemeye çalışan valilik ve polis, emekçilerin kararlılığı karşısında geri adım attı. AKP il binası önüne yüzlerce kişiden oluşan polis yığınağı yapılırken, binanın önü de bariyerlerle kapatıldı. Miting Emekliler Parkı’nda yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

BURSA:

Yaklaşık 3 binin üzerinde kamu emekçisi sabahın erken saatlerinden itibaren alanlara çıkarak, Ünlü Caddesi’nden Fomara Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe Türk-İş’e bağlı TÜMTİS ile DİSK’e bağlı Emekli-Sen de katıldı.

Fomara Meydanı’nda yapılan açıklamada, hükümetin polis saldırılarında yaşamını yitiren emekçiler için değil, zarar gören polis araçları için endişelendiğini belirterek hükümetin istediği, itaat eden bir halk olunmayacağı ifade edildi. Açıklama örgütlü mücadelenin yükseltileceği vurgusuyla sona erdi.

KAYSERİ:

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen emekçiler, Eğitim Sen önünde toplanarak Mimar Sinan Parkı’na yürüdü. Emekçiler burada bir oturma eylemi yaptıktan sonra basın açıklaması yaptı.

KOCAELİ:

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen binlerce kamu emekçisi iş bırakırken, eyleme Eğitim Sen kitlesel katılım gösterdi.

KESK Kocaeli Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü BES Şube Başkanı Akın Şişman, Taksim direnişine selamlayarak, “AKP sert bir kayaya, halka çarptı” ifadelerini kullandı. Şişman sözlerini, “Tayyip Erdoğan’ın yapması gerekenin halkın tepkisi karşısında boyun eğmektir. Gezi olaylarıyla başlayan olaylarda ve öncesinde halka zulmeden tüm sorumlular görevden alınarak yargılanmalıdır. Hükümetin iş güvencesini geleceğimizi karartan yasalardan vazgeçmelidir” diyerek bitirdi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Öğretmenevi Lokali önünde toplanan yaklaşık bin kişilik kitle, Kent Meydanı’na yürüdü. “Her yer Taksim her yer direniş” sloganlarıyla yürüyen emekçiler adına yapılan basın açıklamasında, bir haftadır ülkenin çeşitli yerlerinde polis saldırıları yaşandığı ifade edilerek yetkililerin istifaya çağrıldı. Açıklamanın ardından yarım saatlik oturma eylemi yapıldı.

RİZE:

Rize şehir merkezi ile Fındıklı ilçesinde alanlara çıkan emekçiler iş bıraktı. Fındıklı merkezde toplanarak greve çıktıklarını duyuran emekçiler, Taksim direnişini selamlayan bir açıklama yaptı. Açıklamanın ardından “Her yer Taksim her yer direniş” , “Güvenceli iş güvenceli yaşam” sloganları atan kitle AKP’yi protesto etti.

Rize’de Kent Meydanı’nda bir araya gelen emekçiler adına Eğitim Sen Şube Başkanı Hüseyin Şahin basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında emekçiler olarak geleceğe güvenle bakılamadığı ifade edilerek  “Sömürü ve yağmaya karşı emeğin hakkını, savaşa karşı barışı, emperyalizme karşı bağımsızlığı, ırkçılığa ve şovenizme karşı halkların kardeşliğini kararlıca savunuyoruz. Savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Açıklamanın ardından polisin kışkırttığı bir grup tarafından emekçilere saldırı gerçekleştirildi. Kitlenin kararlı duruşu karşısında provokasyon girişimi engellendi.

 

 

Önceki İçerikİşçi ve emekçiler Taksim Meydanı’nda
Sonraki İçerikSarıgazi’de ve Gazi’de halk günlerdir direnişte