İnternet sansürüne karşı yapılan eyleme saldırı

Taksim’de internet sansürüne karşı eylem yapmak üzere Fransız Konsolosluğu önünde toplanan kitleye polis saldırırken, çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı

HABER MERKEZİ (23.02.2014)-İstanbul Taksim’de internet sansürüne karşı yapılacak eylem için Fransız Konsolosluğu önünde binlerce kişi toplandı. Polis eylemden önce Taksim ve çevresi ile Gezi Parkı’nın etrafını abluka altına alarak kitle üzerinde baskı kurmaya çalıştı.  

Çevik kuvvet polisleri İstiklal Caddesi girişine TOMA’yla barikat kurarken, kitle barikatlara yüklendi. Polis kitleye tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle saldırırken, direnişçiler polise havai fişeklerle karşılık verdi. Polis saldırısına karşı direniş Sıraselviler, Mis Sokak, Demirören AVM, Galatasaray ve Cihangir çevresinde yoğunlaştı.  

Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı

Atılan gaz bombaları bir belediye otobüsüne isabet ederken, yolcular otobüste boğulma tehlikesi geçirdi ardından otobüsten tahliye edildi. Saldırıya tepki gösterenlere de saldıran polis, Hükümet Konağı önünde halka silah çekti. Polis saldırılarında aralarında basın emekçilerinin de olduğu çok sayıda kişi yaralandı. 7/24 Kanalı Muhabiri Berna Şahin plastik mermilerin sol yanağı ve sırtına isabet etmesi sonucu yaralanırken hastaneye kaldırıldı.   

Çok sayıda kişi de ara sokaklarda darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısının 37 kişi olduğu öğrenildi.

Kitle Galatasaray Lisesi civarına çekilirken, polis saldırısı burada da devam etti. Polis saldırıları ve direniş saat 22.00 civarında sona erdi.

Güvenpark’ta sansüre hayır dendi

Ankara’da ise internetteki sansüre karşı eylem yapmak üzere Kuğulupark’ta bir araya gelen yüzlerce kişi, Güvenpark’a yürüdü. Yapılan eyleme devrimci demokratik kitle örgütleri,mahalle forumları ve taraftar grupları katıldı. Yürüyüş sırasında kitle, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Her yer sansür her yer yolsuzluk” , “DNS’i değil iktidarı değiştir” , “Ethem yoldaş ölümsüzdür”, “Uyan Berkin yaşanacak çok şey var” sloganlarını attı.  

Güvenpark’ta toplanan kitle adına yapılan basın açıklamasında ifade özgürlüğü ile bilgi edinme hakkının engellenemeyeceği belirtilerek çözümün sokakta olduğu açıklandı.

 

 

 

Önceki İçerikDHF ve DDHD dayanışmayı büyütüyor
Sonraki İçerikRoboski’de halk sınıra yürüyor