İlyas Aktaş mezarı başında anıldı

Amed’de 2006 yılında polis tarafından katledilen İlyas Aktaş yoldaşları ve ailesi tarafından mezarı başında anıldı

AMED (20.04.2014)- 2006 yılında Kuzey Kürdistan’da gerçekleştirilen serhıldanda ölümsüzleşen Devrimci Demokrasi Gazetesi Muhabiri İlyas Aktaş, ailesi ve yoldaşları tarafından mezarı başında anıldı.

Polis tehditlerine karşın barikatlardaydı

Halkın Günlüğü Gazetesi’nin önceli olan Devrimci Demokrasi Gazetesi Amed Muhabiri olan İlyas Aktaş, aynı zamanda Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ikinci sınıf öğrencisiydi. 2006 yılının Mart ayından katledilen 14 PKK gerillasının cenazelerinin teslim edilmemesi üzerine başlayan olaylarda barikatlarda yer almıştı. Katledilişinden bir gün önce polis kurşunuyla katledilen bir çocuğa yardım ederken, polis tarafından Aktaş’a “Seni tanıyoruz. Daha sonra görüşeceğiz” denilerek tehdit edilmişti. Aktaş bu tehditlere karşın halkın yanında olmaktan hiçbir zaman vazgeçmedi.  

Bu tehdidin hemen ardından polis tarafından açıkça hedef gözetilerek başından vurulan Aktaş, Ankara Hacettepe Hastanesi’ne sevk edilmişti. Burada yapılan müdahalelere karşın beyin ölümü gerçekleşen Aktaş, serhıldan süresince aralarında çocukların da bulunduğu 10 kişiyle birlikte ölümsüzleşti.

Mezarı başında anıldı

Aktaş, Amed’in Dicle İlçesi’nde bulunan mezarı başında, yoldaşları ve ailesi tarafından yapılan etkinlikle anıldı.  İlyas Aktaş nezdinde, devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşunun ardından, Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) adına bir açıklama yapıldı. Açıklamada, İlyas’ın haklı mücadelesinin bugün de yoldaşları tarafından sahiplenildiğine vurgu yapıldı. İlyas Aktaş şahsında devrim mücadelesinde yitirilenlerin anılarına olan bağlılığın mücadelede ısrarla gösterileceğinin belirtildiği konuşmanın ardından anma sona erdi. 

Önceki İçerikKimin MİT’i!
Sonraki İçerikCumhurbaşkanlığı üzerine özet bir kritik