HPG: 1 Yarbay 31 Askerin öldüğünü açıkladı

Dağlıca çatışmasına ilişkin bir açıklama yapan HPG, 1 yarbay olmak üzere 31 askerin öldüğünü belirtti

HABER MERKEZİ (07.09.2015)- Dün akşam HPG gerillaları tarafından Hakkâri’nin gever ilçesine bağlı Geliye Doski alanında ilerlemek isteyen Türk ordu güçlerine yönelik yapılan eylemin detaylarına ilişkin HPG tarafından bir açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada 1 Yarbay olmak üzere 31 Asker’in öldüğü, 6 askerinde yaralandığı belirtildi. Ölü ve yaralı sayısının daha fazla olduğunu belirten HPG, gerilla güçlerinden herhangi bir kayıp’ın olmadığını belirtti.

HPG Basın İrtibat merkezi’nin yaptığı açıklamayı öneminden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

‘’ Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Geliyê Doski alanında Türk ordusu ile HPG-YJA Star güçleri arasında yaşanan çatışmaların 6 Eylül günü yoğunlaşarak devam ettiği belirtildi. HPG, bölgeye Türk ordusu tarafından 2 Eylül’den bu yana Oremar ve Şıtazın’dan ilerleme sağlamak üzere yoğun askeri güç takviyeleri yapıldığını, HPG güçlerinin denetiminde bulunan Geliye Doski alanı savaş uçakları, tank ve toplarla sürekli bombardımana tabi tutulduğunu ifade etti. HPG, Türk devletinin ilerlemek üzere yürüttüğü işgal harekâtına cevaben yaşanan çatışmalarda Türk ordusunun ilerlemesi durdurulduğunu kaydetti.  Açıklamada, yoğun çatışmalar sonucu geçmiş günlerde de ağır kayıplar veren Türk devletinin, yaşanan çatışmaların sonuçlarını gizlediğinin altını çizildi.

GELİYÊ DOSKİ alanında ilerlemek isteyen Askerlere yönelik eylem gerçekleştirildi

HPG, Şehit Reşit Serdar hamlesi çerçevesinde 6 Eylül günü yaşanan çatışmaların detaylarını şu şekilde ifade etti:

“6 Eylül günü saat 12.00 – 13.00 arası TC ordusu Oremar (Dağlıca) ve Şıtazın (Yeşiltaş) karakollarından 2 tank, 2 kirpi ve 2 dağ geyiğinden oluşan büyük bir konvoy ile Geliyê Doski’ye ilerlemek üzere harekete geçmiştir. Bu konvoyun önünde çok sayıda asker de bulunmaktadır. İlerlemek isteyen bu konvoy ile Gerilla Güçlerimiz yoğun çatışmaya girmiş, BKC, B-7 ve ferdi silahlarla vurulan askerlerden 4’ü ölürken, 4 asker de yaralanmıştır. Zırhlı araçlar ile çatışma alanına müdahale edilmek istenirken burada güçlerimiz 1 Kirpi aracı hedef alarak vurmuş ve imha etmiştir. Gerilla Güçlerimizin 6 koldan ağır ve ferdi silahlarla vuruşlar yaptığı çatışmalar, yoğun bir şekilde sürmüş ve Gerillalarımızın etkili vuruşları sonucu 9 asker öldürülmüştür. Cenazelerin üzerine gidilerek 7 Melez ve 2 tabanca silahı kaldırılmıştır. Cenaze ve zırhlı araçlarını bırakarak geri çekilen askerler, yarım saat sonra tank ve zırhlı araçlar ile müdahalede bulunmuştur. Saat 15.00’e kadar süren çatışmalarda müdahaleye gelen konvoy, yakın mesafeden bombalar, ferdi silahlar ve orta otomatik silahlarla vurulmuş, darbe alan konvoy gücü geri çekilmiştir”

Türk ordusunun ikinci bir saldırı için harekete geçtiğini belirten HPG, “TC ordusu saat 15.00’ten sonra Yüksekova’dan 2 tank, 2 kirpi ve 2 dağ geyiği zırhlı araçları ve çok sayıda asker ile Geliyê Doski alanına ikinci bir saldırı için harekete geçmiştir. Gerillalarımız tarafından gelen konvoyda bulunan 1 tank ve 1 Kobra tipi zırhlı araç, sabotaj eylemi ile tümden imha edilirken, konvoyda bulunan askerler ile yoğun çatışmalar yaşanmıştır. İmha edilen tankta ölü ve yaralı sayısı netleştirilemezken, 4 zırhlı araç darbelenmiştir. Kirpi tipi zırhlı aracın üzerine giden Gerillalarımız, 8 asker cenazesini tespit etmiştir. Gerillalarımız burada 1 Bomba atar silahı, 1 tabanca, 150 mermilik MG-3 zinciri, 1 Nikon dürbün, 1 Suikast dürbünü, 2 künye, 5 Anti tank roketi ile çok sayıda askeri malzemeyi ele geçirmiştir. Güçlerimiz burada 1 asker cenazesi de emniyetli bir yerde saklamıştır” dedi.

Darbe alan Kobra Helikopter geri çekilmek zorunda kaldı

HPG Basın İrtibat Merkezi açıklamasında devamla şu ifadelere yer verildi:

“Yine 6 Eylül günü saat 17.00’de Mergê Zere’de TC ordusunu tuttuğu ve çatışma alanına ağır silahlarla yoğun saldırı geliştiren bir tepe Gerillalarımız tarafından hedef alınmıştır. Sızma eylemi yapılan tepede 6 askerin bulunduğu 1.mevzi ferdi ve orta otomatik silahlarla vurulmuş, burada 6 asker öldürülmüştür. 2. mevzi de etkili bir şekilde vurulmuş ve burada 2 asker ölürken 1 asker de yaralanmıştır. Yine Tepe Remo ve Tepe Çetê adlı karakollar da vurulmuştur. Ayrıca çatışma alanına müdahale etmek isteyen bir Kobra tipi helikopter ağır silahlarla vurulmuş, darbe alan Kobra helikopter geri çekilmiştir.

Havadan ve Karadan yoğun Bombardıman

6 Eylül günü yaşanan çatışmalarda TC ordusu savaş uçağı, Kobra helikopterler, tank ve toplarla alanı yoğun bombardımana tabi tutmuş, misket ve fosfor bombaları kullanmıştır. Çatışmalar 7 Eylül günü sabaha kadar sürmüştür. Bu çatışmalarda net olarak İlker Çelik can adlı 1 Kurmay Yarbay olmak üzere 31 asker ölmüş, 6 asker de yaralanmıştır. Buradaki ölü ve yaralı sayısı daha fazladır ancak netleştirilememiştir. Bu çatışmalarda Gerilla Güçlerimizin herhangi bir kaybı olmamıştır.”

Kaynak: ANF

 

Önceki İçerikÇürüyen Din, Aile ve Aşk
Sonraki İçerikKürdistan’da çöken devlet gerçekliği