“Hocama dokunma”

Tunceli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde bir araya gelen aralarında Demokratik Gençlik Hareketi ve Yeni Demokratik Sendikal Birlik üyelerinin de bulunduğu Eğitim-Sen üyeleri, sendikanın düzenlediği basın açıklaması ve yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle hocalarına açılan soruşturmayı ve Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ’u protesto etti

HABER MERKEZİ (03.04.2013)- Eğitim-Sen çağırısıyla Tunceli üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi önünde bir araya gelen aralarında Demokratik Gençlik Hareketi (DGH) ile Yeni Demokratik Sendikal Birlik (YDSB)’in de olduğu kitle,Eğitim-Sen üyesi üniversite hocaları Gürçağ Tuna ve Sezen Çilengir’e açılan soruşturmayı protesto etti. Sendika üyesi hocalara açılan soruşturmaya gerekçe olarak katıldıkları basın açıklaması ve yürüyüş gösterilirken, eylemi düzenleyen kitle, Tunceli Üniversitesi Rektörü Durmuş Boztuğ’u protesto etti.

Üniversite öğrencileri  “Hocama dokunma” tişörtleriyle eylemde yerini aldı.

‘Soruşturmalar bizleri yıldıramaz’

Yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: ”AKP hükümetinin dilinden düşmeyen bir söylem var ‘demokratikleşiyoruz’ söylemi, 1980 darbesiyle de sözde hesaplaşmayı kapsayan bu söyleme rağmen hala 12 Eylül döneminin yasaları yürürlüktedir. 1980 darbesinin ürünü olan YÖK kanunu şimdilerde üniversitelerde demokrat kesimleri sindirmenin aracı olarak kullanılmak istenmektedir. Türkiye’nin dört bir yanında, üniversitelerde demokratik haklarını kullanan öğrenciler, öğretim elemanları ve idari personel  “demokratikleşiyoruz” söylemiyle eş zamanlı soruşturmalara, baskılara ve fişlemelere maruz kalmaktadır.  Geçtiğimiz günlerde Eğitim-Sen üyelerimizden Gürçağ Tuna ve Sezen Çilengir’e sendikamızın düzenlediği basın açıklamasına ve yürüyüşüne katıldıkları gerekçesiyle üniversite rektörü Durmuş Boztuğ tarafından soruşturma açılmıştır. Savcının kovuşturmaya yer yoktur demesine rağmen rektörlüğün açtığı soruşturmayı düşündürücü buluyoruz.”

Yapılan basın açıklamasında rektör Durmuş Boztuğ’un “farklılıkların zenginlik” olduğu söylemine ve “Türkiye demokratikleşiyor” ifadelerine karşın, kendi kendisiyle çelişerek soruşturma açtığı açıklandı. 1 Nisan 2012 tarihinde rektörün “Solcu hocaları gönderdim” sözleriyle Eğitim-Sen’li hocaları hedef gösterdiğine vurgu yapılan basın açıklaması, rektör Durmuş Boztuğ’un istifa etmesi talebiyle sona erdi.

Basın açıklaması sırasında kitle, “Rektör istifa” , “Üniversiteler Eğitim-Sen’le özgürleşecek” , “Eşit parasız bilimsel anadilde eğitim” sloganlarını attı. 

 

Önceki İçerikTKMP: Devrimci tutsaklar teslim alınamaz
Sonraki İçerikKadın örgütleri tecavüz girişimini protesto ett