‘Hırsız tacizci tecavüzcü AKP’

Mersin’in Tarsus ilçesinde cesedi yakılmış vaziyette bulunan Özgecan Aslan için ayağa kalkan Hozat halkı “taciz, tecavüz ve cinayetlerin sorumlusu AKP zihniyetidir” dedi

DERSİM (15.02.2015) – Hozat’ta DHF, HDP, Halk Cephesi ve ÖDP’nin çağrısıyla Cumhuriyet Caddesi REMAR önünde bir araya gelen Hozat halkı, en önde kadınlarla yürüyerek Özge Can’ı katlettiren zihniyetten hesap sorma sözü verdi. Esnafın da kepenk kapatarak destek verdiği eylem “Tecavüze Cinayete Sessiz Kalma” pankartı arkasında “Hırsız tacizci tecavüzcü AKP” , “Kahrolsun AKP diktatörlüğü” , “Özgecan Aslan onurumuzdur” , “Kadına uzanan eller kırılsın” sloganlarıyla başladı.

‘Kadına yönelik taciz tecavüz ve şiddet arttı’

Cumhuriyet Meydanı Heykel önünde sona eren yürüyüşün ardından Özgecan Aslan şahsında hayatını kaybeden tüm kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından inisiyatif adına yapılan açıklamada, AKP iktidarıyla kadına yönelik taciz, tecavüz ve şiddetin giderek arttığına dikkat çekildi.

‘Bu zihniyet yıkılmaya mâhkumdur’

Bu ve benzeri katliamlara, iyi hal indirimleriyle katillerin adeta teşvik edildiğine vurgu yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Kısa etek boyu, kızlı erkekli öğrenciler vb birçok tartışmayla kadınlarımızı sokakta dahi yürüyemez duruma getiren bu zihniyet, tecavüz ve tacizci mahlukları cesaretlendirerek sokağa salmaktadır. Bu zihniyet yıkılmaya mâhkumdur. Özgecan’ı da kadına yönelik şiddeti kutsallaştıran politikalarınız öldürmüştür. Bunun için başta kadınlar olmak üzere toplumun tüm ilerici kesimleri bir olarak bu zihniyet tarihin çöplüğüne gidene dek mücadelesini yükseltecektir.”

Eylem sloganlarla sona erdi.

 

Önceki İçerikKadınlar yaşasın diye!
Sonraki İçerikMersin’de binler Özgecan için yürüdü!