HHB Berkin’i vuran polisin kimliği açıkladı

Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatları Jandarma Kriminal Raporu’na göre Berkin Elvan’ı vuran polisin kimliğini açıkladı

HABER MERKEZİ (11.03.2016) – Haziran Ayaklanması sırasında polis tarafından katledilen Berkin Elvan’ın soruşturmasında Jandarma Kriminal Laboratuarı’nın gaz tüfeğini ateşleyen polis olarak tanımladığı polis Emin Y.’nin ifadesine Cumhuriyet Gazetesi ulaştı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Aşi Açar ve Canan Coşkun’un haberine göre, Emin Y.’nin verdiği ifade şu şekilde;

 “Ben olay tarihinde İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde 62971 numaralı grupta kalkancı olarak görevliydim. Benim ZET tüfeği kullanma sertifikam yoktur. Kasım 2011 tarihinde İstanbul’a gelmiştim. İlk görev yerim idi. Bu nedenle olay yerini tam olarak hatırlamıyorum. Olay gününü de anımsamıyorum. Çünkü o tarihlerde Gezi Olayları nedeniyle birçok yerde görevlendirilmiştim. Ancak Okmeydanı’nda görevlendirilmiş olduğumuzu hatırlamıyorum. Ben sertifikam da olmadığı için o tarihlerde hiç gaz tüfeği kullanmadım. Grup komiseri Enver Turan’ı daha önce oe grup komiseri olduğu için hatırlıyorum. Ancak olay günü orada olup olmadığını hatırlamıyorum. Kadir Eyüp Hambaloğlu isimli komiseri tanırım. Kendisi ile bir görevde birlikte olduğumuzu hatırlıyorum. Ancak bu olay olup olmadığını çıkaramıyorum.” 

Emin Y. gösterilen TOMA görüntüleri için ise, “Söz konusu fotoğrafta 1. ZET’çi olarak etine dolgun olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kendisini hatırladım. Görüntülerde kolu sargılı olan görevlinin Fatih Dalgalı olup olmadığını bilemiyorum. Söz konusu görüntülerde ben yokum” şeklinde konuştu.

Emin Y.’ye Jandarma Kriminal Laboratuarı ve Ulusal Kriminal Büro’nun düzenlediği bilirkişi raporlarındaki gaz tüfeği kullanan polislerin görüntüleri sorulduğunda ise, “1. ZET’çi olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kolu sargılı 2. ZET’çiyi tanımayadım. Grubumuzun şefi Yusuf Uyanık idi. Bu itibarla suçlamayı kabul etmiyorum” diye konuştu.

 

Önceki İçerikVekil Dokunulmazlıkları İktidarın Tasarrufunda Değil kitlelerin Yetkisindedir!
Sonraki İçerikHalkların Birleşik Devrim Hareketi kuruldu