Hedefimiz sınıf merkezli bir sendika yaratmak

Metal işçileri kısa bir zaman önce Kocaeli’de, Bursa’da, Ankara’da, ülkenin birçok farklı noktasında var olan haksızlıklara karşı ayağa kalktı. Ancak ayağa kalkan işçiler ilk olarak karşılarında patronu değil Türk Metal çetesini buldular. Metal işçileri Türk Metal çetesinden kurtulmak için yeni bir sendika kurduklarını açıkladılar. Halkın Günlüğü Gazetesi olarak bu yeni sendikanın kurucuları ile kısa bir söyleşi yaptık

HABER MERKEZİ (21.07.2015) – Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) ile yaptığımız ve gazetemizin 103. sayısında yayınlanan söyleşide TOMİS ile ‘Neden yeni bir sendika?’ sorusuna cevap aradık. Sendikanın kurucuları, artık sendika beylerinden kurtulmak istediklerini ve söz, yetki ve karar hakkının işçide olması gerektiğini söylüyorlar.

Halkın Günlüğü: Metal işçilerine yönelik birçok sendika var ve sizde Türk Metal Sendikası’nda örgütlüydünüz. Peki, neden yeni bir sendika kurma ihtiyacı duydunuz?

Türkiye Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası: Biliyorsunuz sendikamız 18 Nisan’da başlayarak gelişen büyük direnişin içinden çıktı. Mücadelemiz sendikadan başka her şey olan Türk Metal’den (TM) kurtulmak için başladı. Sonra genel bir direnişe dönüştü, çünkü sırtımızdaki bu kamburu attıktan sonra yolumuz açıldı, kazandığımız güvenle ücret zammı gibi taleplerle direnişe geçtik. Bu süreçte pek çok sendikanın yapmadığını yaptık. İşten atılan arkadaşlarımızı işe aldırdık. Bu TM tarafından imzalanmış satış sözleşmesinin üstünde zamlar aldık. İşte bu süreçte başardıkça kendimize geldik, neler başarabileceğimizin bilincine vardık. TM dışındaki sendikalara zaten güvenimiz yoktu, böylelikle biz neden kendi sendikamızı kurmuyoruz dedik. Çünkü diğer sendikalar da TM gibi olmasalar da yine de sendika beyleri tarafından yönetilen ve mücadelede sıfır çeken sendikalardı. Öyle ki TM’nin imzaladığı sözleşmelerin aynısına onlar da imza atıyordu. Bu durumda kendimizin yönettiği bir sendikaya ihtiyacımızın olduğunu anladık. Araştırdık, kurabileceğimizi gördük ve daha direnişin içerisindeyken kuruluş çalışmalarına başladık.

H.G.: Peki kurduğunuz bu yeni sendikanın temel örgütlenme perspektifi, diğer sendikalardan farkı nedir?

TOMİS: Sendikamızda söz, yetki ve karar hakkı tümüyle işçilerin olacak. Tüm kademelere seçimle gelinecek ve yöneticiler beğenilmiyorsa çoğunluğun isteğiyle görevden alınabilecek. Biz içimizden çıkıp da ağa bey olup sendikaları kendilerine dükkan yapan sendikacılar istemiyoruz. Bunun için önlemler de aldık. Örneğin sendikacı ücreti bizde çalıştığı işyerinde neyse o olacak. Zaten aidatları da iki saatlik ücret olarak belirledik. Dikkatinizi çekeriz, bu başka hiçbir sendikada yok. Çünkü bizim dolgun maaşlı yöneticilerimiz olmayacak. Bizim işçiye hayrı olmayan otellerimiz olmayacak.

H.G.: Metal işçi direnişi başta olmak üzere, son gelişen işçi direnişleri bağlamında işçi sınıfı mücadelesinin mevcut durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

TOMİS: Biz de dahil işçilerin her yerde ayağa kalktığını düşünüyoruz. Artık işçiler uyandı, haklarını arıyor. Hak ararken de en ileri eylem biçimlerinden de çekinmiyor. Çünkü artık işçinin canına tak etmiştir, sabrı kalmamıştır. Ancak TM iflas etmiş bir sendika olduğu gibi diğer sendikaların da işçilere vereceği bir şey yoktur. İşçi sınıfımız onlar eliyle kölece çalışma koşullarına mahkum edildi. Yıllardır sırtımızda boza pişiriyorlar ve sendika yönetimleri de rengi ne olursa olsun susuyor. Çünkü aidatlar onların kasasına akıyorsa bir sıkıntı yok. Ama biz o denizin artık bittiğini gösterdik. Bundan sonra işçiler gülecek.

H.G.: Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?

TOMİS: TOMİS olarak bütün işçi arkadaşlarımızı selamlıyoruz. TOMİS sadece metal işçilerinin değil ezilen bütün işçi arkadaşlarımızın yuvasıdır. Köle değil onurlu işçileriz diyen tüm işçi kardeşlerimizin çatısıdır. Bize destek versinler, bizimle yürüsünler. Hep birlikte güzel günler göreceğiz.

Önceki İçerikSendika bürokrasisine karşı tabandan örgütlenen güçle müdahale şarttır!
Sonraki İçerikKızıl namlularla hesap sormanın tam vakti