HDK’de yeniden inşa tartışmaları

HDK 1. Olağan Konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. 16 Ocak’ta 40 ilden 400’e yakın delegenin katılımıyla gerçekleşen konferansın sonuç bildirisinde yeniden inşa sürecinin tartışıldığı belirtildi

HABER MERKEZİ (20.01.2016) – Halkların Demokratik Kongresi (HDK) 1. Olağan Konferansının sonuç bildirgesi açıklandı. 16 Ocak’ta 40 ilden 400’e yakın delegenin katılımıyla gerçekleşen konferansın sonuç bildirisinde; “Saray eski statükonun güçleriyle de ittifak halinde 7 Haziran seçimleriyle tecelli eden halk iradesini yok sayarak fiili bir başkanlık rejimi ile yönetime el koymuş, bir darbe ile parlamentoyu ve parlamenter sistemi işlevsizleştirerek faşist bir yapı oluşturmuştur.” denildi.

Bildiride HDK’nin yeniden inşa sürecinin tartışıldığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi;

 “Önümüzdeki yeni toplumsal mücadele döneminde HDK kimlik siyaseti ile sınıf siyasetini birleştiren bir politik hat oluşturmalıdır. Bütün enerjisini kimlik mücadeleleriyle eş zamanlı olarak emeğin farklı alanlarda kapitalist sömürüye karşı süren mücadelelerinin birleştirilmesi ve örgütlenmesi doğrultusunda harekete geçirmeye çalışmalıdır. HDK, fabrika ve tarlalarda, okul, hastane, büro ve imalathanelerde süregiden iktisadi ve sosyal mücadeleler kadar, yaşam alanlarında, ulaşım hatlarında süregiden kentsel hak mücadelelerinde; işsiz ve geleceksiz bırakılan gençlerin talepleri doğrultusunda; sermaye saldırılarına karşı ayaklanan köylülerin doğa ve yaşam mücadelesinde, güvencesiz ve sendikasız işçilerin örgütlenme ve güvenceye ulaşma uğraşlarında; kadına yönelik şiddete, çocuklara yönelik şiddet ve istismara karşı verilen mücadelelerde kurucu, kucaklayıcı ve halklarımızı mücadelede birleştiren bir eylem planını hayata geçirmelidir. HDK ve DTK’nin güçlü örgütlenmesi HDP’nin de toplumsal yönü güçlü bir siyasi parti olması açısından oldukça önemlidir. 7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan halk desteği dikkate alındığında, HDP’nin toplumsal kesimlerin beklentilerini karşılayabilmesi için; HDK/DTK’nin siyasi ve toplumsal temelini zaman geçirmeden oturtacak güçlü bir taban-halk örgütlenmesine dayanmalıdır.”

 

Önceki İçerikDKH Marmara alt kurultayını gerçekleştirdi
Sonraki İçerikCizre’de cenazeleri ve yaralıları almaya çalışan halk taranıyor