Cizre’de cenazeleri ve yaralıları almaya çalışan halk taranıyor

Cizre’de halk Cudi Mahallesi’ne giderek yaralılar ve cenazelere ulaştı ancak halkın üzerine yoğun şekilde ateş açılıyor. Mahalle top ve tank atışları altında

HABER MERKEZİ (20.01.2016) – Cizre’de halk Cudi Mahallesi’ne giderek yaralılar ve cenazelere ulaştı ancak halkın üzerine yoğun şekilde ateş açılıyor. Mahalle top ve tank atışları altında. 

Sokağa çıkma yasağıyla birlikte 37 gündür saldırılarının yaşandığı Cizre’de yaralıların alınmasına izin verilmiyor. Dün Cudi Mahallesi’nde saldırılar nedeniyle Serhat Altun, Orhan Tunç’un yaralı olduğu bilgisi gelmiş AİHM’in tedbir kararı almıştı. Mahallede yaralı sayısının daha fazla olduğu öğrenilirken, Cizre halkı HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Belediye eşbaşkanları ile birlikte yaralıları almak için Cudi Mahallesi’ne yürüdü. Ancak halkın üzerine ateş açıldı. Yoğun şekilde saldırıların yapıldığı mahalleye girmekte kararlı olan halkın burada Serhat Altun’un cenazesine ve ve 6 yaralıya ulaştığı belirtilirken, ulaşılan cenaze sayısı hala bilinmiyor. Seçilmişler ve halkın mahalleden çıkış noktası top ve tanklarla bombalanıyor. 

Serhat Altun yaşamını yitirdi

Dün sabah saatlerinde yaralı bir çocuğu kurtarmaya çalışırken vurulan Serhat Altun yaşamını yitirdiği öğrenildi. AİHM’in hastaneye kaldırılması için dün verdiği tedbir kararına rağmen Serhat Altun’un mahalleden alınması engellenmişti. Serhat Altun ve diğer yaralıları almak için mahalleye gitmeye çalışan Cizre Belediyesi’ne ait ambulans taranarak mahalleye girişine izin verilmemişti. Serhat’ın yanı sıra AİHM’in tedbir kararı verdiği Orhan Tunç’a ilişkin bilgi alınamazken, Cudi Mahallesi’nde vurulan bir çocuk da 2 gündür yaralı halde bekletiliyor. 

HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre Belediye eş başkanlarının da bulunduğu yüzlerce yurttaş yaralıları ve cenazeleri almak için Cudi Mahallesi’ne doğru yola çıktı. Cudi, Nuh, Sur ve Dağkapı mahallelerine yönelik saldırılar aralıksız sürerken, cenaze ve yaralıların bulunduğu Cudi Mahallesi, halkın yürüyüşe geçmesiyle birlikte yoğun bir şekilde taranma yapılırken, tank ve havanlarla da vurulmaya başlandı. 

Başka bir yurttaşın cenazesine ulaşıldı

Cudi Mahallesi’ne yürüyen yurttaşlar, mahallenin girşinde 50 yaşındaki Ahmet Tunç isimli yurttaşın cenazesine ulaştı. İki gündür haber alınamayan Ahmet Tunç, evinin önünde katledilmiş halde bulundu. Yaralı ve diğer cenazelere ulaşmak isteyen kitlenin üzerine ateş edilmeye devam ediliyor. Orhan Tunç ve yaralı bir çocuğun yanı sıra, saldırı altındaki Cudi Mahallesi’nde 4 yaralının daha olduğu belirtildi. Mahalleye yönelik top atışları ve taramalar sürüyor. 

JINHA

Önceki İçerikHDK’de yeniden inşa tartışmaları
Sonraki İçerik“Çocuklar ölmesin” mesajının karşısındaki zavallılık ve acizlik halleri