‘’Halkın iradesine ve meclisteki sesime dokunma’’

Bugün Ankara’da bir araya gelen yüzlerce demokratik, ilerici, yurtsever ve devrimci kurum ‘’Halkın iradesine ve meclisteki sesime dokunma’’ şiarı ile ortak bir deklarasyon yayınladı

HABER MERKEZİ (05.05.2016)- Faşist ‘’TC’nin halklara yönelik topyekün gerici savaş konseptinin önemli ayaklarından biri olan dokunulmazlıklar adı altında mecliste bulunan HDP grubunu tasfiye etme ve DBP’li yerel yönetimlere karşı uygulanan kapsamlı saldırılara karşı yüzlerce ilerici, demokratik, yurtsever ve devrimci kurum ortak bir deklarasyın yayınlayarak topyekün saldırılara karşı ortak mücadele ederek ve direnerek karşı duracaklarını ifade ettiler.

HDP, HDK, DTK, DBP başta olmak üzere DHF, ESP, Partizan, ÖDP ve EMEP gibi yüzlerce ilerici ve devrimci kurumun ortak yayınladıkları deklerayon Türkçe ve Kürtçe okundu. Okunan deklarasyon şöyle; 

“Bizler, parlamentoda görüşmelerine başlanan dokunulmazlıkların düzenlemesine dair anayasa değişikliği ile ilgili ciddi endişeler taşımaktayız.

Yasama dokunulmazlığı her şeyden önce seçilmiş, siyasetçilerin söz söyleme, düşünce açıklama hakkını garanti altına almayı amaçlayan demokratik bir hak olmalıdır. Bu hak sadece parlamentere ait olmaktan öte, kendisini seçerek Meclis’e gönderilen halka aittir. Nitekim milletvekilleri millet adına vekâleten görev yürütürken, temsil ettiği kesimlerin iradesini yansıtmakla mükelleftirler.

Milletvekillerinin, siyasi mücadelenin bir gereği olarak yürüttükleri düşünce açıklama faaliyetleri esnasında veya sonrasında soruşturulma, yakalanma ya da tutuklanmaları her şeyden önce halkın iradesine dönük açık bir müdahale olacaktır. Bu çerçevede; dokunulmazlık tartışmalarının siyasi intikam ve siyasi cezalandırma aracı haline getirilmesini tehlikeli bir gelişme olarak görüyoruz.

Eş zamanlı olarak DBP’li belediye başkanlarına ve belediye meclis üyelerine yönelik tutuklama, görevden alma, açığa alma, ağır cezalar verme gibi uygulamaların hızla devam etmesi ve halk iradesinin gasp niteliğindeki ‘el koyma-kayyım atama ‘ gibi düzenlemelerin hazırlığının yapılıyor olması tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu göstermektedir.

Öte taraftan, ülkemizde yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki açık kaygı ve tereddütlerin yüksek yargı tarafından da kuvvetle dile getirildiği bir dönemde özellikle muhalefet milletvekillerine yönelik yargı müdahalesinin önünü açacak herhangi bir düzenleme yeni ve oldukça ciddi sorunlar doğuracaktır. Yargı yoluyla toplumun dizayn edilmesinde yeni bir aşama geçilecektir.

Ayrıca özelde HDP milletvekillerini hedefleyen bu anayasa değişikliğinin, yeniden çatışmalı ortama evrilen Kürt sorununda siyasi çözüm arayışlarını tümden sonlandıracağından kaygılıyız. Şiddetin son bulması için hepimizin arayışlarının ve çabalarının yoğunlaştığı böylesi bir dönemde siyaset kanallarının hukuksuzca kapatılması barış arayışlarına vurulmuş ağır bir darbe olacaktır. Geçmişte denenmiş ve sadece sorunların büyümesine neden olmuş yöntemlerde ısrarı anlamak da mümkün değildir. İhtiyacımız demokratik siyasetin kanallarını açacak tartışmalarının yapmaktır.

Kürt halkı başta olmak üzere, HDP’de temsiliyetini bulan bütün ötekileştirilmiş kesimlerin parlamentodan atılmasının önünü açabilecek bu teklifin derhal geri çekilmesinin talep ediyoruz. Milletvekillerini, doğuracağı sonuçlar itibariyle yarınlarımızı ipotek altına alacak olan bu değişiklik teklifine ‘hayır’ oyu vermeye çağırıyor; gazeteciler, akademisyenlere, sivil toplum örgütlerine ve DBP’li belediyelere yönelik siyasi baskıların bir an önce son bulmasını, tutuklu belediye başkanlarının derhal serbest bırakılmasını ve göreve iade edilmelerini istiyoruz.” Denildi. Yapılan basın toplantısında HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ta bir konuşma gerçekleştirdi.

Önceki İçerikDersim’de soykırım tanınsın konferansı
Sonraki İçerikHPG; ‘’Lice’de 6 gerilla şehit düştü’’