HPG; ‘’Lice’de 6 gerilla şehit düştü’’

Halk Savunma Merkezi Lice’de yaşanan çatışmaya dair bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 2 Mayıs günü havadan ve karadan gerçekleştirilen saldırıda HPG askeri konsey üyesi Azad Siser ve HPG komutanı Çektar Amed ile birlikte toplam 6 gerillanın yaşamını yitirdiğini belirtti

HABER MERKEZİ (05.05.2016)- Halk Savunma Merkezi(HSM) Lice’de yaşanan çatışmalara dair yazılı bir açıklama gerçekleştirdi. HSM tarafından yapılan açıklamada 2 Mayıs günü Lice’de Türk ordusunun havadan ve karadan gerçekleştirdiği saldırıda HPG askeri konsey üyesi Azad Siser ve HPG komtanı Çekdar Amed ile birlikte toplam 6 gerillanın şehit düştüğünü açıkladı.

Halk Savunma Merkezi(HSM)’nin yaptığı açıklamayı öneminden dolayı olduğu gibi yayınlıyoruz.

 ‘Azad Arkadaş Agitlerin çizgisinde yürüdü’

“Azad SİSER Arkadaş yurtsever Garzan halkımızın bağrında doğup, büyümüştür. Güçlü yurtsever duyguların ağır bastığı Batman’dan 1992 yılında Parti saflarına katılmıştır. Önemli pratik süreçlerden geçerek mücadelede yetkinleşmiş, Kürdistan’ın birçok alanında görevler yürüterek Agitlerin çizgisinde yürümeyi bilen sade, dürüst ve cesur özellikleriyle öne çıkan değerli bir yürüyüşü sergilemiştir. Davasına, halkına sonuna kadar bağlılığı ve kararlılığıyla Kürdistan halkının öz bir evladı olduğunu pratiğiyle ortaya koymuş, yaşamı ve sağladığı devrimci duruşuyla tüm Kürdistan gençleri için yol gösterici bir komutan olmuştur.  

‘Çektar arkadaş Apocu fedai ruhla ön safta savaştı’

Çekdar Amed yoldaş, tarihi boyunca direniş sembolü alan Amed’in direnişçi, cesur özellikleriyle öne çıkan kahraman bir Amed evladıydı. Yurtseverlik bağları güçlü olan Amed’de doğup büyümüş ve ‘90lı yıllarda parti saflarına katılmıştır. Mücadelesi boyunca Amed halkının yurtseverliğine ve yiğitliğine yakışan bir duruş sergilemiştir. Apocu fedai ruhla savaşta en ön saflarda militanca yer almış bir komutandır. Mücadelesi boyunca cesaretiyle öne çıkan Çeko arkadaş, şimdiye kadar mücadeleye büyük emekler vermiş, fedakâr bir arkadaş olarak Kürdistan dağlarında ve halkımızın yüreğinde yer edinmiştir.

‘Hesabı sorulacaktır’

2015 Temmuz’undan bu yana Önderliğimizin geliştirdiği demokratik çözüm sürecini sonlandırarak iktidar ve saray hesapları uğruna halkımıza karşı sınır tanımayan bir saldırı dalgasını geliştiren AKP rejimi, bugün büyük bir çıkmazla karşı karşıya bulunmaktadır. Halkımızın bu saldırılara karşı Öz yönetim ilanları ve öz savunma direnişleriyle şehirlerde cevap vermesi, yine gerillanın kırsal alanlarda geliştirdiği misilleme hamleleriyle düşman saldırıları cevapsız bırakılmamış ve ağır darbeler vurulmuştur. Halkımızın bu direnişi AKP saray çetelerinin kirli emellerini ve planlarını bu biçimiyle gün yüzüne çıkarmıştır. Yurtsever Batman halkı başta komutan Egid olmak üzere bu mücadeleye birçok komutan vermiştir. Nasıl ki Egidlerin izinde yürüyen Sur direnişinin değerli komutanı Çiyager ve Azadları ortaya çıkarmışsa, yurtsever Batman halkı ve Kürdistan halkı bu mücadeleye daha yüzlerce militan komutanı verecek potansiyele sahiptir. Amed sokaklarında yürüyen her gencin bir Komutan Çeko olmaya aday olduğu unutulmamalıdır. Mücadelemizin bu tarihi döneminde Azadların ve Çekoların şehadeti asla bir kayıp değildir. Mücadele tarihimizde yüzlerce örnekte görüldüğü gibi bu değerli şehadet halkası da başta Amed olmak üzere tüm Kürdistan halkı için güç kaynağı olacak ve direniş mücadelesi daha da yükseltilecektir. Hiçbir şekilde şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak gerektiği gibi hesabı sorulacaktır. Bu temelde yurtsever Batman ve Amed halkımızı bu değerli evlatlarının çizgisinde mücadeleyi daha fazla yükseltmeye ve sahip çıkmaya çağırıyor halkımıza ve değerli şehit ailelerimize başsağlığı diliyoruz.”

Kaynak;ANF

 

Önceki İçerik‘’Halkın iradesine ve meclisteki sesime dokunma’’
Sonraki İçerikMKP/HKO’lu kadınlar: “Kadınsız bir kurtuluş asla düşünülemez”