Gülsuyu’nda çeteler halka ateş açtı: En az 5 yaralı

Gülsuyu’nda bulunan Heykel Meydanı’nda çetelere karşı yapılan açıklamanın ardından ESP binasına yürüyüşe geçen halka, iki araçtan ateş edilerek en az 5 kişi yaralandı. Yaralılar arasında Özgür Gelecek Muhabiri Sven Kaeuler ile DİHA Muhabiri Dilara Keskin de bulunuyor

HABER MERKEZİ (08.08.2013)- Çetelerin Gülsuyu’nda dün iki SGD üyesini vurmasının ardından öğle saatlerinde de ESP binası çeteler tarafından silahla basılmıştı.

Partizan, ESP, BDP, Halk Cephesi, KÖZ ve ÖDP’nin çağrısıyla Heykel Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişiden oluşan halk, Esenkent Karakolu’na yürüdü. “Çetelerden Hesap Soracağız” pankartının açıldığı eylemde halk, “Çetelere geçit vermeyeceğiz” , “Susma sustukça sıra sana gelecek” , “Çeteler vuruyor devlet koruyor” , “İşbirlikçi polis hesap verecek” sloganlarını attı.

Halk polis barikatıyla engellendi

Esenkent Polis Karakolu’nda barikat kurulurken, halkın karakola yaklaşmasına izin verilmedi. Polisin halkı engelleme girişimi, “Halka değil çetelere barikat” sloganı ile “Bizim çocuklarımız vurulurken çeteler mahallede cirit atarken neredeydiniz” denilerek polise tepki gösterildi.

Eylemi örgütleyen kurumlar adına yapılan ortak açıklamada, Gülsuyu Mahallesi’nin emekçilerin ve devrimcilerin ödediği bedeller sonucu kurulduğu belirtildi. Devletin yıllardır gözaltılar, baskılar ve tutuklamalarla halkı sindirmeye çalıştığı, çeteleri kullanarak halka baskılar yaptığı ifade edildi. Açıklamada çetelerin esnaflardan haraç topladığı ve mahalle gençliğini zorla uyuşturucu bağımlısı yapmaya çalıştığı anlatıldı.

İki araçtan açılan ateş sonucu en az 5 kişi yaralandı

Açıklamada mahallede onlarca MOBESE kamerası olmasına karşın saldırganların halen yakalanmadığı belirtilerek “Tüm bunlar bize gösteriyor ki çeteler polisle açıkça işbirliği içindedir. Bu saldırıların sorumlusu çeteler olduğu kadar polislerdir de” denildi.  

Açıklamanın ardından mahalle halkı ESP binasına doğru yürüyüşe geçerken, Heykel’e yakın bir yerden kitlenin yanına yaklaşan iki araçtan ateş edilmeye başlandı. Çeteler halkın üzerine onlarca el ateş ederken, yere yatarak saldırıdan korunmaya çalışanlara da kurşun sıkıldı. Saldırıda en az 5 kişi yaralanırken, DİHA muhabiri Dilara Keskin ile Özgür Gelecek Muhabiri Sven Kaeuler de yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralıların durumunun iyi olduğu öğrenildi.

 

 

 

 

   

 

  

Önceki İçerikAli İsmail davasında 4 kişi tutuklandı (yenilendi)
Sonraki İçerikAli İsmail Korkmaz’ın katledilmesinde polis organizasyonu