Ali İsmail Korkmaz’ın katledilmesinde polis organizasyonu

Eskişehir’de Gezi direnişi sırasında eli sopalı kişiler tarafından katledilen Ali İsmail Korkmaz’ın, dövüldüğü anı gösteren ve silinen kamera görüntülerinin kurtarılmasıyla Korkmaz’ın polis organizasyonuyla katledildiği ortaya çıktı

HABER MERKEZİ (08.08.2013)- 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın Eskişehir’deki Gezi direnişi eylemleri sırasında sopalarla dövülerek katledilmesinin, polisler tarafından organize edildiği silinen kamera görüntülerinin jandarma tarafından kurtarılmasıyla ortaya çıktı. Savcııkta ifadeleri alınan sanıkların ifadeleri, Korkmaz’ın polisin organizasyonuyla katledildiğini açığa çıkardı. Bu ifadelerin ardından olaya karışan biri polis 4 kişi dün tutuklanmıştı.

Eskişehir Valisi Göngör Azim Tuna’nın “Arkadaşları öldürmüş olabilir” açıklamasıyla yaşanan gerçekleri yok sayması, sivil polis Mevlüt Sağalman’ın Korkmaz’ı dövdüğünü itiraf etmesiyle yeni bir boyuta evrildi. Saldırıyı gösteren kamera görüntülerini saklamaya çalışan fırın sahibi, kurtarılan kamera görüntülerinde saldırıyı gerçekleştirirken görüldüğü bunun ardından Koyuncu’nun saldırıyı polis talimatıyla yaptığını söylediği öğrenildi.    

Polis ilk ifadesinde olay anında orada olmadığını söylemişti

Tutuklama istemiyle nöbetçi hâkimliğe sevk edilen sivil polis Mevlüt Sağalman, savcılıktaki ilk ifadesinde olay anında orada olmadığını söylemişti. Ancak jandarmadan getirilen görüntülerin kendisine gösterilmesi üzerine olay yerinde bulunduğunu kabul etmek zorunda kaldı. Saldırıda öldürme kastı olmadığını belirten Sağalman, Korkmaz’ın küfrettiğini iddia etti ve “Sadece bir tekme attım” diyerek kendini savundu. Böylece yargılama aşamasında “nefsi müdafaa”dan savunma yapacağını belli etmiş oldu.

Korkmaz’ın öldürülmesi sonrasında şüpheli olarak 13 Haziran’da ifadesi alınan ve “Ben bir şey yapmadım. Simit verdim, meyve suyu verdim” diyen fırıncı İsmail Koyuncu’nun jandarma kriminal tarafından çözülen görüntülerde Korkmaz’ı döven kişiler arasında bulunduğu anlaşıldı. Bunun üzerine Koyuncu, polis talimatıyla hareket ederek Koyuncu’yu dövdüğünü itiraf etti. Kamera “Kayıt yapmadı” diye polise bilgi veren Koyuncu’nun sözlerinin de yalan olduğu ve kayıtların silinerek saldırı anının görüntülerinin yok edilmeye çalışıldığı ortaya çıktı. Koyuncu’nun Korkmaz’ın dövüldüğü sırada fırının önünde odunlar olmadığı yönündeki açıklamaları da görgü tanığının ifadeleriyle yalanlandı.

Görgü tanığı Korkmaz’ın kafasına 4-5 kez beyzbol sopasıyla vurulduğunu belirtmişti

Olaya karışanları eşkallerine kadar anlatan görgü tanığı, Korkmaz’a tekme vurulmasını ifadesinde, elinde beyzbol sopası olan kişilerin İsmail’in yanına giderek kafasına doğru 4-5 kez tekmeyle vurduğunu belirtmiş ve “Ayrıca birkaç kez tekmeyle İsmail’in beline vurdu” demişti.

Tutuklamaların duyulmasından ve olaya karışanların itiraflarının ardından açıklama yapan Ali İsmail Korkmaz’ın babası Şahap Korkmaz şu ifadeleri kullandı: “Yazık, boşu boşuna bu gençler ölüme gitti. Yazıklar olsun onları öldürenlere ve destek verenlere, ‘Polisi destan yazdı’ diyenlere. Evlatları öldürenler ve onlara destek verenler, bir anne ve babanın acısını düşünmüyor mu? Oğlumun elinde hiçbir şey yokken, canice öldürdüler. Silindi denilen ve jandarmanın ortaya çıkardığı o görüntüler yayımlansın. Yayımlansın ki, tüm dünya görsün. Ve bu insanlık mı herkes görsün, utansınlar. ‘Polis destan yazdı’ diyenler, onları destekleyenler bunu da görsün”  

Ağabey avukat Gürkan Korkmaz ise, “Bazı polislerin saldırıyı koordine ettiği, sivil vatandaşları ve diğer polisleri talimatlarıyla yönlendirdiği, göstericileri pusuya düşürdüğü çok net ortaya çıktı. Silinen görüntülerin ortaya çıkarılması, hem daha önceki ifadelerin gerçeği yansıtmadığını, hem de kameranın çalışmadığı iddiasını yalanladı.” diyerek tepkisini dile getirdi.

 

Önceki İçerikGülsuyu’nda çeteler halka ateş açtı: En az 5 yaralı
Sonraki İçerik‘Karabiga’da termik santrallere karşı mücadelemiz sürüyor’