‘Grev hakkı iade edilsin’

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanları, AKP iktidarının Bakanlar Kurulu toplanmadan aldığı metal grevinin yasaklanması kararına karşı ortak basın toplantısı düzenleyerek grev hakkının iade edilmesini istedi   

HABER MERKEZİ (02.02.2015)- Ankara’da bulunan Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu katıldı.

Emek ve meslek örgütleri temsilcileri, Birleşik Metal-İş’in aldığı grev kararının Bakanlar Kurulu tarafından yasaklanmasını ‘darbe’ olarak değerlendirerek yasak kararını tanımadıklarını belirtti. Örgüt temsilcileri, yasağa karşı fabrikalarda üretimi durduran ve işgallere devam eden işçilerin yanında olduklarını açıkladı.

Grev kararı fabrikalarda ve meydanlarda alındı

Emek ve meslek örgütleri adına yapılan ortak basın açıklamasında metal grevine getirilen yasakla ülkede demokrasinin olmadığının bir kez daha kanıtlandığı ifade edilerek, metal işçilerin grev iradesini fabrika oylamaları ve meydanlarda ortaya koyduğu ifade edildi.    Açıklama şu ifadelerle devam etti: “Daha grevin ilk günü, hükümetin çokça başvurduğu ifadelerle ‘sandıkta ortaya çıkan iradeye karşı darbe yapılmıştır’. Patronların örgütü MESS ve sarı sendikalar paniğe kapılmış, hükümeti göreve çağırmış, Bakanlar Kurulu kararı bu çağrılar üzerine gelmiştir.”  

Grev hakkı engellenemez

Açıklamada yasaklama kararının sadece metal işçilerine değil tüm işçi sınıfına karşı alındığını belirtilerek, “Bir kere daha görülmüştür ki, bu ülkede işçilerin grev hakkı bulunmamaktadır. Grev hakkı ILO Sözleşmeleri dâhil olmak üzere pek çok uluslararası sözleşmenin güvencesi altındadır. ILO Örgütlenme Özgürlüğü Komitesi’nin 1996 tarihli raporuna göre, içinde metal sektörünün de bulunduğu çok sayıda sektör grev yasağı kapsamına alınamaz” denildi.

AKP iktidarı birçok işkolunda grevleri yasakladı

Grev yasağının 12 Eylül dönemini aratmadığının belirtildiği açıklamada daha önce de birçok işkolundaki grevlerin AKP iktidarı tarafından yasaklandığı ifade edildi. Açıklama şu ifadelerle devam etti: “Kendi iktidarı döneminde 15 bin işçi ölürken ‘fıtrat’/kader’ söylemiyle sorunu geçiştirenler, konu işverenlerin çıkarları olunca Bakanlar Kurulu’nun toplandığı Pazartesi gününü bile bekleyememiş, grevin başladığı gün alelacele Bakanlara bu kararları imzalatmıştır.”  

‘Metal işçileri yalnız değildir’

Basın açıklaması şu ifadelerle sona erdi: “Siyasi iktidar 1970’lerde MESS’i dize getiren, sınıf kardeşleriyle beraber DGM’leri ezen metal işçilerinin mücadele tarihinden korkmaktadır. Ancak AKP hükümeti unutmasın ki, tarihin çöp tenekesi, kendi işçisini, kendi halkını düşman olarak gören iktidarlarla doludur. Bir kere daha burada ilan ediyoruz: Grev haktır, engellenemez ve yasaklanamaz! Metal işçilerinin grev hakları derhal iade edilmelidir. Bizler emek ve meslek örgütleri olarak metal işçilerinin işyerlerinde ve sokakta yürüteceği meşru mücadeleyi, kendi mücadelemiz olarak görüyoruz. İşçi sınıfına yapılan bu darbeye karşı gün birlik, mücadele ve dayanışma günüdür! Birleşik Metal-İş üyesi metal işçileri asla yalnız yürümeyecek.”

 

Önceki İçerikIŞİD Kobanê’den çekildiğini açıkladı
Sonraki İçerikMücadele “Birleşik Sosyalist Kürdistan” şiarıyla ilerletilmelidir