Gazi’den Kürdistan’a katledenler hesap verecek /Foto-Haber

Gazi direnişinin 21. yıl dönümünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Gazi direnişinde yaşamını yitirenleri yapılan yürüyüşle andı

HABER MERKEZİ (12-03-2016)- Gazi direnişinin 21. yıl dönümünde bir araya gelen yüzlerce kişi bir araya gelerek Gazi direnişinde yaşamını yitirenleri anıyor.

HDP, ESP,DHF, Partizan, Devrimci Parti, Kaldıraç, BDSP, SYKP’nin de aralarında olduğu çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi parti, sabah erken saatlerde Eski Karakol durağı önünde toplandı. Karakol durağı önünde toplanan kurumlar kortejler oluşturarak yürüyüşe geçti.

Halkların Birleşik Devrim Hareketi selamlandı

Bugün kuruluşu ilan edilen Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni oluşturan parti ve örgütlerin militanları anma yürüyüşüne “Selam olsun Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ne” yazılı pankartla katıldı. Yürüyüşe katılan militanlar kitle tarafından “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganıyla selamladı. Taşınan pankart bir binaya asıldıktan sonra militanlar alkışlar ve sloganlar eşliğinde eylemlerini sonlandırdı.

Gazi’den Kürdistan’a katledenler hesap verecek

Gazi Mahallesi’nde günler öncesinde Gazi halkını katliamlara karşı direniş tarihlerine sahip çıkma çağrısı yapan DHF, 12 Mart anmasına “Gazi ve Ümraniye şehitleri ölümsüzdür” pankartını açarak katıldı. DHF korteji sık sık “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Gaziden Kürdistana katledenler hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Yaşasın halkların kardeşliği” , “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganlarını haykırdı.

Gazi’nin hesabı sorulacak

Eskikarakol Durağı önünden yürüyüşe geçen kitle “Gazi’den Kürdistan’a halklar kazanacak”, “Gazi’nin hesabı sorulacak”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Gazi faşizme mezar olacak” sloganları atarak Cemevi önünde bekleyen Gazi şehitleri aileleriyle buluştu. “İnsanlığa karşı işlenen katliamları kınıyoruz, Gazi Ümraniye şehitleri ölümsüzdür” pankartı açan ailelerin ellerinde karanfiller ve katledilen yakınlarının resimleriyle yürüyüşe katıldı. Ailelerin yürüyüşe katmasıyla birlikte kitle Gazi Mezarlığı’na kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Yapılan yürüyüşün ardından Gazi Mezarlığı’nda toplanan kitle, 12 Mart Gazi Direnişinde yaşamını yitirenlerin şahsında mücadelede yaşamını yitirenler için saygı duruşu gerçekleştirdi. Yapılan yürüyüşün ardından aileler ve kurumlar adına konuşma yapıldı. Yapılan konuşmaların ardından kitle hep bir ağızdan “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Gazi’den Kürdistan’a katledenler hesap verecek” sloganlarını atarak anma programı sona erdi.

Ataş: Kaybeden tekçi faşist zihniyet oldu

Yapılan anmada konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş konuşmasında, “Bizzat devlet tarafından Aleviler Katledilmiştir. Ne zaman güçlü örgütlenmeler gerçekleşse devlet katliamlara girişiyor. Ama asıl politika ırkçı ayrımcı politikalarla insanların baskıya linçe maruz kalmasıdır. Ezilenler örgütlendiklerinde devlet harekete geçiyor. Bugünde bu açık bir şekilde ortadadır. Tüm ezilenler sindirilmeye çalışılıyor. Bugün ki siyasetin tümü başkanlık dahil bunun üzerinden gerçekleşiyor. 
Kaybeden tekçi faşist zihniyet olmuştur. Bu sebeple bu kadar saldırıyorlar. Bizlerin de bu mücadeleyi birleşerek sürdürmemiz gerekiyor.” İfadelerine yer verdi.

DHF, Murat Akbaba ve Murat Poyraz’ı andı

Demokratik Haklar Federasyonu mezarlıkta yapılan 12 Mart anmasının ardından, Murat Akbaba ve Murat Poyraz’ı andı.

DHF’liler devrim şehitleri Murat Akbaba ve Murat Poyraz’ı mezarları başında andı. Murat Poyraz’ın annesi mezarı başında, “Ben sizleri burada gördükçe çok mutlu oluyorum. Sizler Murat’ın mücadelesini sürdürenlersiniz. Her biriniz benim evladımsınız” dedi. Anma sırasında “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Önderimiz İbrahim Kaypakkaya” sloganları atıldı.

 

 

 

 

Önceki İçerikHalkların Birleşik Devrim Hareketi kuruldu
Sonraki İçerikGazi Mahallesinde barikatlar tutuştu!