FIRAT AKSA Dersim’de hak ihlallerine devam ediyor

Dersim’de FIRAT AKSA Şirketi’nde çalışan işçilerin 38 gün süren grevi sonucunda işçilerin talepleri kabul edilerek FIRAT AKSA şirketiyle Enerji-Sen arasında bir protokol imzalanmıştı. FIRAT AKSA Şirketi aradan 2 ay geçmesine rağmen anlaşmanın gereklerini yerine getirmiyor

DERSİM (18.12.2013)– Bilindiği gibi Dersim’de FIRAT AKSA Şirketi’nde çalışan Enerji-Sen üyesi işçiler alacakları ve hakları için 38 gün süren bir grev yapmış ve grevi kazanımla sonlandırmıştı. Ancak aradan 2 ay geçmesine rağmen FIRAT AKSA Şirketi anlaşmanın hükümlülüklerini yerine getirmiyor. Yaşanan gelişmelere dair bir işçinin gazetemize yollamış olduğu açıklamayı paylaşıyoruz;

FIRAT AKSA Şirketi Dersim’de hak ihlallerine devam ediyor

“FIRAT AKSA Şirketi Dersim’de hak ihlallerine devam ediyor.

Geçtiğimiz aylarda Dersim’de FIRAT AKSA Şirketi’nde çalışan işçiler “güvenceli iş insanca bir yaşam” şiarıyla greve gitmiş, 38 gün grev yapmıştı. AKSA yöneticileri işçilerin taleplerini grevin 38. gününde kabul etmesi sonucunda işçilerin üye olduğu Enerji-Sen ile AKSA yöneticileri bir anlaşmaya varmış ve işçiler grevi sonlandırmıştı.

 Sendikayla şirketin anlaşma maddeleri grevin sonlanmasının üzerinden iki aya yakın süre geçmesine rağmen FIRAT AKSA Şirketi tarafından üzerinde anlaşma sağlanan maddeler hala hayata geçirilmiş değil ve geçirebilmek için herhangi bir çaba da sarf edilmiyor.

Geçtiğimiz haziran ayında Dersim’de taşeron şirketlerin çalışmasına son verilmiş, FIRAT AKSA Şirketi taşeronları devreden çıkararak iş yükünü kendi sorumluluğuna almıştı. FIRAT AKSA iş yükünü kendi sorumluluğuna aldığı gün onlarca işçiyi ve bir mühendisi işten çıkarmış, işçilerin topluca grevi sonrası şirket geri adım atmıştı. Sonrasında işçilerin ve mühendisin işe alacağına dair FIRAT AKSA şirketiyle Enerji-Sen arasında bir protokol imzalanmıştı. İmzalan protokolün üzerinden altı ay geçmesine rağmen işten çıkarılan mühendis hala işe alınmadı. FIRAT AKSA Şirketi iş yerinde mühendis eksikliğini işten çıkarılan mühendisle gidereceğine dair protokol imzalamasına rağmen başka mühendisleri işe alıp, işçilere verdiği destekle ve işçilere dönük yanlı tutumuyla tanıttığı mühendisi işe almadı. Taşeron döneminden kalan tazminat ve yıllık izinlere halen bir çözüm getirmedi. FIRAT AKSA Şirketinin herhangi bir biriminde var olan işçi eksikliğini gidermedi. Çalışan personellere halen temel iş güvenliği malzemeleri temin edilmiş değil. FIRAT AKSA Şirketinde çalışan personele şirket tarafından yemek ücretleri verilirken yemek ücretlerinin maaşa yatırılmasına dair karar alınmasına rağmen şirket hala yemek ücretlerini SODEXO kartlara yatırmaya devam ediyor.

 FIRAT AKSA her türlü hukuku çiğniyor

 FIRAT AKSA Şirketi Dersim merkez, ilçe ve beldelerinde bünyesinde çalışan işçilere verdiği SODEXO Kartlarla yemek imkânı sağladığını ifade ediyor. SODEXO Motivasyon Çözümleri A.Ş www.my-sodexo.com sitesinde üye kuruluş listesi bölümünde SODEXO kartla anlaşmalı olan iş yerlerini gösteriliyor. Bu iş yerleriyle yaptığımız görüşmelerde SODEXO kartı tanımadıklarını, bu kartla herhangi bir anlaşmalarının olmadığını ifade etti. Yine ismi gecen market lokanta vb. iş yerleri üzerine yaptığımız araştırmalarda bazı iş yerlerinin gösterilen adreslerde bulunmadığı da ortaya çıktı.

 Bizler hukukumuzu çiğneyenlere karşı hukukumuzu savunmaya devam edeceğiz. Protokolle kabul edilen ve sözlü olarak kararlaştırılan haklarımızın takipçisi olacağız.

 

DİSK ENERJİ-SEN Üyesi FIRAT AKSA İşçisi”

 

Önceki İçerikYolsuzluk ve rüşvet gözaltıları
Sonraki İçerikMKP gerillalarının davası sonuçlandı