Eskişehir 1 Mayıs’ında DHF coşkusu / Foto-Haber

1 Mayıs tüm ülkede olduğu gibi Eskişehir’de de coşkulu bir şekilde kutlandı. Eskişehir’de ki 1 Mayıs’ta DHF kitleselliği ve coşkusu ile dikkat çekti

ESKİŞEHİR(02.05.2016)- Enternasyonal proletaryanın birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs Eskişehir’de kitlesel bir katılım ve coşkulu bir şekilde gerçekleşti. 1Mayıs kutlamaları Demokratik Haklar Federasyonu’nun da içinde bulunduğu Devrimci, demokrat yurtsever kurumların farklı yürüyüş yollarını kullanarak DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş sendikasının binasının bulunduğu Sakarya Caddesin de bir araya gelmesiyle başladı. Buradan yürüyüşe geçen kitle Sıhhiye Meydanında 1 Mayısı coşku ile kutladı.

Demokratik Haklar Federasyonu(DHF) Eskişehir Örgütlülüğü de 1 Mayıs yürüyüşüne daha önceden çağrısını yaptığı gibi saat 10.30 da Adalar Migros önün de başladı. DHF kitlesi coşkusu ile dikkat çekti. Burada bir süre halaylar, sloganlar ve ajitasyonlar çekildi. Buradan yürüyüşe geçen kitle Sakarya Caddesin de diğer devrimci, demokrat, yurtsever kurumlar ile bir araya gelerek Sıhhiye meydanına yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında sık sık “ Önderimiz İbrahim Kaypakkaya, işçilerin birliği sermayeyi yenecek, halkımız saflara hesap sormaya, Katil devlet hesap verecek, Katil AKP hesap verecek, işçiyim kadınım en ezilenim, cinsel sınıfsal ulusal sömürüye son, Kürt ulusuna imha dayatılamaz, birlik mücadele zafer “ sloganları atıldı. Yürüyüş sırasında yapılan ajitasyonlar da işçi sınıfının sömürülmesi, ekolojik talan ve sömürü, kadının ezilmesi ikinci cins olarak görülmesi LGBTİ’lere karşı işlenen nefret suçları özelde Kürt ulusuna karşı uygulanan baskı, inkar ve imha politikaları genelde ise tüm ulusal baskılar yine ezilen inanç ve kültürlerin haklı mücadelesi gibi konulara değinildi. Bunların yanı sıra son dönemde Ankara’da, Suruç’ta, Amed’de yaşanan katliamlar şahsında devletin yapmış olduğu tüm soykırım ve katliamlara değinildi. Tüm bu sorunlara karşı uygulanan faşizm ve gericiliğe karşı birleşik mücadele şiarı yükseltildi.  Sıhhiye meydanına gelen kitle burada 1 Mayıs tertip komitesinin konuşmasının ardından sahneye çıkan yerel grupların söylediği türkülerle halaylar çekerek 1Mayıs kutlamasına son verildi.

Önceki İçerikDersim’de 1 Mayıs kutlaması (foto/video haber)
Sonraki İçerikAvrupa’da 1 Mayıs coşkusu / Foto-Haber